Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Turcs & Caicos «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Tato skupina ostrovů se zvláštním názvem sice nepatří mezi nejatraktivnější místa v Karibiku, ale jsou tu nádherné pláže a stovky mil korálových útesů, takže se počítají mezi deset nejlepších potápěčských destinací světa. Ostrovy leží přes 900 km jihovýchodně od Miami a asi 150 km severně od Dominikánské republiky. Západní část tvoří Caicos – ostrovy West Caicos, Providenciales, North Caicos, Middle Caicos, East Caicos a South Caicos. Východní Turks jsou od Caicos odděleny 35 km širokým průlivem Columbus Passage a tvoří je ostrovy Grand Turk a Salt Cay. Ze všech ostrovů zažil pouze Providenciales turistický boom, další ostrovy mají spíš venkovský charakter a žije se tu pomalu a v klidu.

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Ostrovy zaujímají plochu 430 km², žije tu 17 500 obyvatel, z toho asi 5000 v hlavním městě Cockburn na ostrově Grand Turk. Ostrovy jsou britskou zámořskou kolonií. Oficiálním jazykem je angličtina. Hrubý národní produkt je 7.700 USD/osoba. Pro ekonomiku země mají největší význam turistický ruch, finančnictví a potravinářský průmysl – rybolov a zpracování ryb. Nejdůležitějšími partnery jsou USA a Velká Británie.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu a vízum. Většina letů je s mezipřistáním v USA, takže je nutné mít i americké vízum. Při příletu se musí předložit zpáteční letenka. Platí se odletová taxa 15 USD. Zdravotní rizika – úpal, dehydratace, tetanus, otrava houbami, žahnutí medúzou, průjmová onemocnění.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časový posun

Letiště je na ostrovech Providenciales a na Grand Turk. Lety z New Yorku, Miami či Frot Lauderdale jsou poměrně frekventované, dobré letecké spojení mají ostrovy i s Jamajkou a Dominikánskou republikou. Na ostrovech neexistuje veřejná autobusová doprava, jezdí se taxiky, na Providenciales a Grand Turk si lze pronajmout auto či motorku. V mnoha hotelích se dá vypůjčit i kolo. Jezdí se vlevo. Nejjednodušší spojení mezi ostrovy je místní leteckou dopravou kromě ostrovů West a East Caicos. Mezi North Caicos a Providenciales jezdí sporadicky trajekt, který na požádání zastaví i na Pinot Cay, Parrot Cay a Middle Caicos. Časové posunutí je minus 5 hodin.

 

Klima

Ostrovy mají velice teplé počasí, v zimních měsících je průměrná teplota 25ºC a v letních až 32ºC – tato doba mezi srpnem a říjnem je pro velké vedro nevhodná k návštěvě.

Vrchol turistické sezóny je od poloviny prosince do poloviny dubna, nejlepší období pro návštěvu země je období mezi dubnem a červencem.

 

Příroda

Většina ostrovů, především jižní polovina North, Middle a East Caicos, má bujnou krajinu s potůčky, plošinami, lagunami i bažinatými mokřinami. Nejlepší písečné pláže jsou na severu a západě směrem k oceánu. Ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je americký dolar, 100 centů. Ostrovy patří k dražším destinacím. U skromnějšího ubytování bez klimatizace a stravy je třeba počítat s cca 100 USD na den, u lepšího i více. Celková útrata za pobyt závisí na tom, zda zůstáváte na jednom ostrově nebo poznáváte více ostrovů a jakým způsobem se mezi nimi přepravujete. Na ostrovech Providenciales a Grand Turk se přijímají i kreditní karty a cestovní šeky, ale hotovost je vždy vítanější. K pronájmu aut a motocyklů i ubytování se připočítává vládní taxa 5 – 10%.

 

Sportovní vyžití

Na ostrovech je mnoho míst, která jsou jako stvořená k odpočinku, lenošení, plavání a opalování. Ostrov Grand Turk má nejkrásnější pláže v okolí hlavního města, Waterloo a White Sands, na ostrově Providenciales jsou to pláže v Grace Bay a Chalk Sound, krásné písčité pláže jsou i na Salt Cay. Ostrovy jsou jedním z nejvyhledávanějších potápěčských karibských rájů, obzvlášť oblast kolem „Wall“ – zdi, oddělující Grand Turk od East Caicos.

Ti, kteří by chtěli pozorovat velryby, by měli přijet v lednu a v únoru na ostrov South Caicos a na Mouchoit Bank jižně od Grand Turk. Neoficiálním maskotem ostrova je JoJo, 2 metry dlouhý delfín, který dokonce doprovázel koupající se turisty v okolí Grand Bay.

Volný čas na ostrovech se dá trávit při provozování windsurfingu, jízdě na koních, parasailingu. Milovníci fauny se tu mohou setkat s různými druhy ptactva – pelikány, plameňáky, krahujci a volavkami.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Grand Turk – ostrov fazolovitého tvaru, 10 km dlouhý a 2,5 km široký, v jeho střední části je několik salin, připomínka časů, kdy těžba bílého zlata byla hlavním průmyslovým odvětvím v zemi.

 

Cockburn Town - hlavní město je sice administrativní a politickou metropolí již více než 400 let, ale přesto si zachovalo charakter ospalého karibského města pouze s dvěmi prašnými hlavními ulicemi, které jsou lemovány pastelově zbarvenými koloniálními domy. Město má půvabné nábřeží s historickými vládními budovami, obklopujícími malé náměstíčko s Kolumbovým sloupem, památkou na jeho přistání zde v roce 1492. Filatelisté znají dobře toto souostroví, protože se tu vydávají nádherné poštovní známky, které lze spatřit právě zde na hlavní poště.

 

South Caicos – nejmenší ze souostroví, poměrně pustá krajina s potulujícími se divokými koni a osly. Jediné město Cockburn Harbour má zachovalou koloniální architekturu. Na ostrově jsou výborné podmínky k potápění, podél celého východního pobřeží se táhne korálový útes.

 

Middle Caicos –  největší ze souostroví, nejméně zasažený turistickým ruchem, ale turistům se dostane od rybářů a farmářů v osamocených vískách jako Conch Bar, Barnbarra a Lorimers vřelého uvítání. Na ostrově je řada krásných pláží, několik sladkovodních jezer a hustých piniových lesů. Atrakcí je národní park Vine Point and Ocean Hole Nature Reserve s množstvím ptactva, želv a žraloků. V okolí Lorimers je terén pro cykloturistiku s možností mnoha zastávek na plážích.

 

West Caicos – malý ostrůvek s ideálními podmínkami pro potápění – útes Molasses Reef s nejstarším vrakem lodi na západní polokouli. Ve vnitrozemí je přírodní rezervace Lake Catherine s plameňáky, kachnami, volavkami a dalšími brodivými ptáky.

 

Providenciales  – zde nazývaný Provo, turisty nejvíce navštěvovaný ostrov tohoto souostroví. Je zde vybudována řada hotelových resortů, dobrá silniční síť a osmnáctijamkové golfové hřiště, podél Sapodilla Bay jsou k dispozici i luxusní vily. Ostrov připomíná svou atmosférou spíše Floridu, má trochu jiný charakter než ostatní karibské ostrovy. Stejně jako na dalších ostrovech i zde jsou ideální podmínky k potápění, v blízkosti pobřeží se táhnou kilometry a kilometry korálových útesů. Na severovýchodním cípu ostrova je Caicos Conch Farm, jediná farma na světě, která produkuje lastury.

 

Salt Cay  - v minulosti zde byla největší produkce soli na světě. Jsou zde ještě saliny a větrné mlýny, které kontrolovaly tok vody. Ostrovy jsou klidným místem s nádhernými plážemi a jeho centrem je historické město Balfour Town, kde se zachovalo z doby, kdy se tu usadili obchodníci se solí, výstavné dvoupatrové domy s širokými verandami.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net