Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Portoriko «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Portoriko je stát samostatného a svobodného ducha, přestože je politicky volně přiřazen k USA. Španělská karibská kultura se tu prolíná s americkým vlivem i zvyky a vytváří zajímavou kombinaci a kontrasty – mrakodrapy a nízké domky, dálnice a půvabné fontány, moderní parkoviště a historická náměstí. Turisté sice navštěvují hlavní město San Juan již desítky let, ale málokdo má potřebu opustit kasíno a vydat se za turistikou do hornatého vnitrozemí nebo do starých měst s typickou atmosférou na jižním a západním pobřeží, kde starousedlíci v poklidu posedávají na místní „plaze“ a krmí holuby. Mořské útesy tady zvou potápěče do podmořských hlubin, kde se nachází více než 30 druhů ryb. Když se to vše promíchá s pýchou obyvatel na jejich minulost, věřte tomu, že zde prožijete dobrodružnou a zajímavou dovolenou.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Portoriko je nejmenším ostrovem souostroví Velké Antily. Celková rozloha je 9100 km², žije tu 3.920 000 obyvatel, z toho 1.600 000 v hlavním městě San Juan. Politicky je volně přiřazeno k USA, hlavou státu je guvernér. Oficiálními jazyky jsou španělština a angličtina. Hrubý národní produkt je 9.000 USD/osoba. Portoriko je zemědělským státem, pěstuje se tu cukrová třtina, kakaovník a ananasovník, nejdůležitějšími průmyslovými odvětvími jsou potravinářský průmysl – výroba cukru, rumu, elektronika, textilní průmysl, čile se rozvíjí i turistický ruch. Nejdůležitějšími hospodářskými partnery jsou USA, Nizozemské Antily, Trinidad a Tobago.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu a americké vízum. Při odletu se platí odletová taxa 5 USD. Zdravotní rizika: úpal, malé riziko hepatitidy, poškození sluchu při opakovaných explozích nad 190 decibelů v blízkosti vojenského zařízení Vieques. 

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Letiště se nachází na východě hlavního města. Na ostrov se letí buď s mezipřistáním v USA, které má s Portorikem frekventované spojení, z Evropy se dá letět s BA z Londýna, s Iberií z Madridu nebo s Lufthansou z Frankfurtu. Z místního letiště je dobré spojení i na ostatní ostrovy v Karibiku, např. na Antiguu, Barbados, Jamajku či Trinidad. O víkendech je lodní spojení z přístavu Fajardo na ostrovy St. Thomas a St. John na Amerických Panenských ostrovech. Nejlepší způsob, jak se seznámit s ostrovem je pronájem auta – půjčoven je dostatek. Jezdí se vpravo – a pozor! Vzdálenosti jsou udávané v kilometrech, ale povolená rychlost v mílích. Dobrodruzi, kteří nejsou příliš vázáni časem, mohou jezdit veřejnými malými autobusy – minivany, které nemají pevný jízdní řád, ale jsou levné a dá se tu navázat kontakt i s místními obyvateli. Na ostrůvek Culebra jede trajekt asi čtyřikrát denně, cesta trvá hodinu. V Portoriku je o pět hodin méně než v ČR.

 

Klima

Portoriko má celoročně teplé počasí s průměrnými teplotami 24 - 30ºC. Vrchol turistické sezóny je od prosince do dubna, což souvisí se zimním obdobím v Americe. Ostrov je v tu dobu přeplněn turisty a ceny jsou horentní. Nejlepší období pro návštěvu země je oficiální sezóna hurikánů, to znamená od května do listopadu. Název sezóny je třeba brát s rezervou, znamená především, že je větší horko, vlhko a více větrno. Na večer je lepší mít s sebou svetr či bundu, především ve vnitrozemí ostrova.

 

Příroda

Na sever od Portorika leží Atlantik, na jih Karibské moře. Země odpovídá svou rozlohou zhruba evropské Korsice. Patří k ní malé ostrůvky Culebra a Vieques na východě a Mona na západě. Pohoří Cordillera Central, ležící skutečně ve středu ostrova a dosahující výšky 1340 m (Cerro la Punta),  rozděluje ostrov na sušší  jižní a zelenější severní oblast. Zdejší pýchou je deštný prales El Yunque na severovýchodě země, kde se daří díky vysokým srážkám rostlinstvu, kde žije několik druhů plazů a velké množství ptactva. Směrem k jihu je krajina sušší, skalnatá, řídce porostlá mangrovníky a kaktusy. Severní oblast je vlhčí, svěží, kopcovitá s jeskyněmi a malými skalnatými útvary. Pláže na jihu ostrova jsou více chráněné a moře tu je klidnější než na severním atlantském pobřeží. Živočich, jenž je symbolem ostrova, je žába zvaná „coquí“ podle zvuku, který vydává: „ko kííí“ – tento druh žáby je jen několik cm velký, proto ji je spíš slyšet než vidět.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je americký dolar, 100 centů. Portoriko patří spíše k levnějším karibským destinacím, za jídlo v levnější restauraci se zaplatí od 5 do 15 USD, v té lepší od 25 USD výše. Ubytování v jednoduchém zařízení je od 40 USD, v dražších a lepších hotelích od 150 USD. K cenám v restauracích a hotelích se někdy připočítává taxa ve výši 10%, v některých ubytovacích zařízeních se zvlášť platí za spotřebu energie – toto je vždy lepší ověřit předem. Pokud není v restauracích taxa v ceně, očekává se spropitné cca 10% z ceny. Smlouvání o ceně v obchodech není příliš obvyklé, pouze na trzích s uměleckými předměty. Jsou přijímány i kreditní karty, ale ve vnitrozemí je vždy lepší mít hotovost.

 

Sportovní vyžití

Nejkrásnější pláže v okolí hlavního města jsou Isla Verde a Condado, jsou však hodně rušné a přelidněné. Klidnější odpočinek na pláži se dá zažít východně od San Juan, v malebném městečku Luquillo.

Potápění je zde perfektní jako všude v Karibiku, i když kvůli viditelnosti ve vodě je lepší potápět se několik kilometrů od pobřeží. Legendární ostrov Desecheo východně od města Rincón leží na okrají podmořského kaňonu, který je 9 km hluboký. Dalšími potápěčsky zajímavými místy jsou La Parguera na jihozápadě, ostrovy Culebra a Vieques a Mona. Na jihozápadním pobřeží v okolí La Parguery nebo na ostrůvku Vieques, kde jsou nejlepší místa na šnorchlování, se  doporučuje vypůjčit si člun nebo kajak a pozorovat hru světla v zátoce Phosporescent Bay. Surfaři nejvíce vyhledávají severozápadní pobřeží mezi

místy Rincón a Isabela, a to především v období mezi říjnem a dubnem. Ve městě Fajardo je jachtařský přístav.

Terény pro pěší turistiku jsou ve vnitrozemí, na území pralesa El Yunque, v krasové oblasti Río Carnuy Cave Park a – zvláště pro ornitology – v Guánica Reserve na jihozápadě ostrova. V období mezi lednem a březnem lze v moři v okolí města Rincón pozorovat velryby.

Tip pro silné povahy – ve všech menších městečkách se v neděli odpoledne konají kohoutí zápasy.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

San Juan – hlavní město je rozvinutou moderní metropolí s nádherným pobřežním pásmem udržovaných pláží, je obchodním centrem země, ale zároveň má zachovalou historickou část, která je více než 500 let stará.

 

El Yunque – na severovýchodě ostrova ostrova leží jedenáctihektarová přírodní rezervace s deštným lesem s více než 400 stromy a 13 udržovanými turistickými trasami. Rostou tu miniaturní orchideje, šumí malé vodopády, vzduchem se občas mihne vzácný portorikánský papoušek a je slyšet zvláštní „píseň“ žáby coquí.

 

Luquillo Beach - nacházející se východně El Yunkque, je oblíbeným přímořským letoviskem, vhodnými i pro odpočinek rodin s dětmi.

 

Río Camuy Cave Park – krasová oblast s více než 200 jeskyněmi, zvláštními vápencovými útvary a největší podzemní řekou na světě – Camuy River.

 

Ponce – druhé největší město na ostrově leží nedaleko od pobřeží na jihu ostrova. Na obnovu jeho historického jádra, na které jsou obyvatelé města velice pyšní, se vynaložila obrovská suma peněz. Město je kulturním centrem země, středu města vévodí Cathedral of our Lady of Guadeloupe na náměstí Plaza Las Delicias, je tady řada muzeí – Ponce Museum of Art, Museum of the History of Ponce, Puerto Rican Music Museum. Jižně od města leží rekreační zóna La Guancha.

 

San Germán  - malebné městečko, ležící ve vnitrozemí na jihozápadě ostrova na úpatí Cordiller. Je druhým nejstarším městem v zemi se starobylými plazami, obklopenými výstavnými městskými domy.

 

Culebra – soustava ostrůvků na východ od Portorika, oblíbené místo pro potápění a šnorchlování, přírodní rezervace s pozoruhodným ptactvem a želvami.

 

Rincón – město na západním pobřeží je známým surfařským centrem.

 

Arecibo Observatory – teleskopické zařízení, provozované Cornellskou univerzitou, muzeum vědy a vesmíru, sám teleskop o průměru 305 m je velice pozoruhodný.

 

Patillas – půvabné místo na jihovýchodě ostrova mezi mořskými pobřežím a zalesněnými kopci, výchozí bod pro výlety do hor, pro jízdu na koních nebo pro surfování – pozor, zdejší moře může být velice zrádné.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net