Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Kuba «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Ostrov Kuba od sebe odděluje Karibské moře a Atlantický oceán. Je největším a nejméně komercializovaným ostrovem této oblasti a jednou z posledních světových bašt komunismu. Jeho relativní politická izolace zabránila náporu turistů, přestože místní obyvatelé jsou k nim vlídní a panuje zde slunečné počasí. Kromě měst, kterými se nese neustále rytmus ča-ča, se tu najdou místa  ve vnitrozemí a na plážích jako stvořená pro ty, kdo chtějí relaxovat a třeba si jen v klidu vykouřit kubánský doutník ve stínu palmy.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Kuba je socialistickou republikou s komunistickou vládou, hlavou státu je Fidel Castro. Rozloha ostrova je 110.860 km², žije zde asi 11.000.000 obyvatel, z nichž 60% je španělského, 11% afrického, 1% čínského původu a 22% tvoří mulati. Hlavním městem je Havana s 2.200 000 obyvateli. Hrubý národní produkt je 2.000 USD/osoba. Těží se zde rudy barevných kovů, velký význam má zemědělská výroba – pěstuje se cukrová třtina, kukuřice, brambory, sisal, kávovník, banánovník a tropické ovoce. Rozvíjí se i turistický ruch. Nejdůležitějšími hospodářskými partnery jsou země západní Evropy, Latinské Ameriky, Rusko, Čína, Irán a Severní Korea. Oficiálním jazykem je španělština.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít vízum a pas platný nejméně 6 měsíců po návratu, při mezipřistání v USA také americké vízum. Při odletu se platí odletová taxa 20 USD. Zdravotní rizika nejsou téměř žádná, pouze se nedoporučuje pít voda z kohoutku kvůli hepatitidě typu A.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časový posun

Let na Kubu trvá cca 14 hodin, cena letenky se liší podle letecké společnosti a sezóny, mezinárodní letiště je v Havaně. Po ostrově se dá jezdit buď autobusy, nebo si lze pronajmout auto, silnice jsou v dobrém stavu. Na Kubě je o šest hodin méně než v ČR.

 

Klima

Na Kubě se dá dovolená strávit prakticky po celý rok. Je zde příjemné tropické klima mírněné severovýchodními větry, vlhká letní sezóna s průměrnými teplotami kolem 27 C panuje od května do října, sušší zimní období s teplotami okolo 22 C vládne mezi listopadem a dubnem. 

 

Příroda

Plochý, při pobřeží bažinatý ostrov se na jihovýchodě zvedá do pohoří Sierra Maestra až do výšky 1974 m. Pobřeží je členité s korálovými útesy a četnými ostrovy. Na západě a ve středu ostrova se nacházejí krasové oblasti. Jsou tu krátké řeky. Většinu povrchu Kuby tvoří úrodné nížiny, vhodné k pěstování zemědělských plodin, z nichž nejvýznamnější podíl činí cukrová třtina. V bažinách žije velké množství krokodýlů, salamandrů a želv, vyskytují se tu nejedovatí hadi. Porost tvoří tropické lesy na severních svazích hor a mangrovníkové lesy při pobřeží. Na Kubě jsou čtyři chráněné krajinné oblasti.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je kubánské peso (1 Cu$). Přijímají se i americké dolary, někdy i kreditní karty vydávané americkými bankami. Kuba je na karibské poměry cenově přijatelnou zemí, i když zdaleka ne levnou. Pokoj v hotelu střední úrovně na pláži stojí 50 USD, v hotelu s all inclusive 100 USD. Jídlo v restauraci se dá pořídit za 10 – 15 USD, v hotelu stojí dvojnásobek. Kubánští lidé pracující ve službách spoléhají na spropitné – očekává je průvodce v muzeu, noční hlídač na parkovišti, ochotný řidič autobusu. Na oficiálních místech může pokus o podplácení naopak obtížnou situaci ještě zhoršit. Rozhodně je třeba se zdržet dávání peněz dětem nebo žebrákům na ulici, nesmějí přijímat peníze od turistů a pokud jim je dáte, můžete být osobně zodpovědni za jejich potrestání či dokonce uvěznění.

 

Sportovní vyžití

Kromě koupání, slunění a potápění se na Kubě dá provozovat pěší turistika a trekking. Populární je třídenní trek z Alto del Naranjo přes pohoří Sierra Maestra do Las Cuevas. Značené cesty, mapy či profesionální průvodci prakticky neexistují, ale místní obyvatelé jsou ochotni dělat průvodce za pár dolarů.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Havana – hlavní město Kuby neutrpělo přes bouřlivou historii ostrova žádné škody, a proto zůstává téměř stejné po více než sto let. Jsou tu zachovalé stavby postavené ve španělském koloniálním stylu, ulicemi jezdí velké americké automobily z 50. a 60. let. Město má samozřejmě i moderní stavby a žije bouřlivým nočním životem v mnoha nočních a hudebních klubech, kinech a divadlech. Největší událostí je zde každoroční karneval, který se koná na konci února a na začátku března.

 

Santiago de Cuba – věčný rival hlavního města a druhé nejvýznamnější středisko ostrova si zachovalo charakter Karibiku díky vlivu francouzských plantážníků a Haiťanů, kteří tu sídlili v 19. století. Město se chlubí nejstaršími paláci a muzei v zemi.

 

Trinidad – v okolí tohoto města na jihu ostrova se nachází několik krásných pláží, za návštěvu stojí keramická dílna, kde se používají tradiční techniky a Historické muzeum.

 

Baracoa – turisticky atraktivní letovisko leží mezi dvěmi malebnými plážemi na východě ostrova. Je nejstarším sídlem, založeným Evropany a jako pozůstatek na časy španělského osídlení tu zůstaly tři pevnosti, přeměněné nyní v muzeum, hotel a restauraci.

 

Pinar del Río Province – ráj pro milovníky přírody s vápencovými útvary, ideální pro turistiku. Nedaleko odtud jsou nejstarší kubánské lázně San Diego de los Baños s přírodním horkým pramenem.

 

Bayamo - nacházející se na jihovýchodě ostrova, hrálo významnou roli při osvobození Kuby. Turisticky zajímavá oblast je bohatá na historické památky a nachází se tu i největší národní park Kuby, Gran Parque Nacional Sierra Maestra.

 

Isla de la Juventud – největší ze 350 ostrůvků, obklopujících Kubu, leží na jih od západního pobřeží Kuby. Je nejméně osídlenou oblastí Kuby a bylo kdysi úkrytem slavných pirátů jako byl Francis Drake. Místo inspirovalo Louise Stevensona k napsání knihy „Ostrov pokladů“. Korálové útesy podél Pirátského pobřeží lákají potápěče, na východě ostrova žijí leguáni, želvy a pelikáni.  Lenošivý způsob života místních obyvatel a neporušená příroda jsou zde hlavní atrakcí.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net