Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Kajmanské ostrovy «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Kajmanské ostrovy jsou nejen centrem mezinárodních peněžních služeb, ale díky barevným korálovým útesům a křišťálově jasné barvě moře, která umožňuje sledování bohatého podmořského života, je jedním z nejvyhledávanějších potápěčských cílů na světě. Bankéři a potápěči objevili toto souostroví již dávno, ale ostatní turisté začali jezdit na tyto barevné ostrovy teprve v posledních letech, a proto tu vznikla řada moderně vybavených ubytovacích zařízení.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Souostroví leží asi 800 km jižně od Floridy a je tvořeno třemi ostrovy – Grand Cayman, Cayman Brac a Little Cayman o celkové rozloze 259 km². Ostrovy jsou britskou ostrovní kolonií s omezenou samosprávou, předsedou zákonodárného sboru je guvernér, jmenovaný anglickou královnou. Žije tu asi 40 000 obyvatel, a to Evropané, černoši afrického původu a mulati. Hlavním městem je George Town na ostrově Grand Cayman se 16 000 obyvateli. Oficiálním jazykem je angličtina. Hrubý národní produkt je 24.500 USD/osoba. Hospodářství ostrovů se rozvíjí díky turistickému ruchu a mezinárodnímu peněžnímu trhu. Téměř všechny světové významné bankovní instituce jsou zde přítomny jako pobočky nebo reprezentace.

Nejdůležitějšími hospodářskými partnery jsou USA, Velká Británie, Nizozemské Antily, Trinidad a Tobago, Japonsko.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu, při mezipřistání v USA také americké vízum. Platí se odletová taxa ve výši 13 USD. Zdravotní rizika – úpal, možnost otravy jedovatými rostlinami.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časový posun

Na ostrovech jsou dvě letiště – Gerrald Smith na ostrově Cayman Brac a Owen Roberts na Grand Cayman. Toto letiště je vzdáleno necelé 2 km od hlavního města a má denní letecké spojení do Miami a pravidelné letecké linky do dalších měst v USA a do Kingstonu na Jamajce. Na ostrovech se dá jezdit veřejnými minibusy, ale nejlepší způsob, jak poznat ostrov, je pronajmout si auto nebo motorku. Jezdí se zde vlevo a je nutno mít řidičský průkaz a věk minimálně 21 let. Oblíbený způsob dopravy je i cyklistika, protože ostrovy jsou poměrně ploché. Jediný způsob přepravy z Grand Cayman na sesterské ostrovy je buď pronajatým člunem asi za 20 USD nebo malými letadly Island Air, která zajišťují meziostrovní přelety každou půlhodinu. Na Kajmanských ostrovech je o šest hodin méně než v ČR.

 

Klima

Na Kajmanských ostrovech je tropické, horké a poměrně stálé podnebí. Od poloviny prosince do poloviny dubna trvá hlavní sezóna, kdy jsou samozřejmě nejvyšší ceny a letoviska jsou přeplněná, proto je lepší uvažovat o pobytu zde v letních měsících. V tuto dobu je sice deštivější počasí, ale jedná se pouze o krátké přepršky a teplota je stále vysoká – průměr 29ºC.

 

Příroda

Kajmanské ostrovy jsou řídce osídlené, téměř ploché, místy i bažinaté. Jsou lemovány skutečně nádhernými plážemi, z nichž nejproslulejší je Seven Mile Beach, dlouhý pás bílého písku podél zátoky West Bay na největším z ostrovů – Grand Cayman. Na tomto ostrově je více rušno, je civilizovanější, zatímco Cayman Brac je divočejší, charakteristickými rostlinami jsou kaktusy a orchideje. Tady i na třetím ostrově, Little Cayman, je několik pěkných pláží a výborné podmínky k potápění – průzračná voda, korálové útesy, podivuhodně zbarvené rostliny i mořští živočichové. Na ostrovech je několik národních parků s neobvyklými druhy ptactva i rostlin. Nejvzácnějším zde žijícím živočichem je kajmanská modrá iguana, vlastně druh dinosaura.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je 1 Cayman Island dollar (CI $). Na ostrovech je draho, je třeba počítat s cenou za ubytování minimálně 70 – 100 USD, v lepších hotelích až za 300 USD. Poměrně vysoké ceny jsou i v restauracích, nejlevněji se dá najíst za 10 USD, ale v solidnějších restauracích od 20 USD výše. Na ostrově Grand Cayman jsou přijímány i americké dolary a kreditní karty, na sesterských ostrovech je lepší platit hotově. Mnoho hotelů a restaurací si připočítává k cenám taxu 10 – 15% a pokud to tak není, očekává se spropitné v téže výši. Smlouvání není obvyklé.

 

Sportovní vyžití

Nejkrásnější pláže, které nejsou přelidněné, leží podél severního pobřeží ostrova Grand Cayman, na jihovýchodě Cayman Brac a na východním výběžku Little Cayman. Slunění, koupání, lenošení, vodní sporty – to vše se zde dá podnikat.

Kajmanské ostrovy jsou nejpřitažlivějším místem pro potápěče v Karibiku díky celoročně teplé průzračné vodě, bohatému podmořskému životu, korálovým útesům a zdem. Na své si přijdou i rybáři a jsou tu dokonce i restaurace, kde vám připraví jídlo z vašeho úlovku.

Turisté, kteří nechtějí trávit volný čas u vody, mají možnost procházek, turistiky nebo prozkoumávání jeskyní – to především na ostrově Cayman Brac, kde se dokonce hovoří o schovaném pirátském pokladu…..

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

George Town – hlavní město je živým a moderním centrem obchodu a nákupů. Má sice moderní výstavbu, ale přesto si zachovává charakter přímořského karibského města. Mezi navštěvované historické atrakce patří pevnost George a jedno z nejlepších muzeí v Karibiku – Cayman Islands National Museum, nacházející se v nejstarší budově ve městě.

 

Hell – na severozápadě ostrova Grand Cayman leží špičaté černé skalní útvary, jejichž název (Hell = peklo) vznikl z citátu jednoho návštěvníka – „takhle nějak to musí vypadat v pekle“.

Nedaleko odtud je Cayman Turtle Farm – želví farma, jediná svého druhu na světě.

 

Pedro Castle, nacházející se východně od George Town, je nejstarší budovou na ostrovech. Tento obrovský dům pochází z roku 1780 a sloužil různým účelům – jako vězení, jako soudní dvůr a nakonec byl přeměněn  v muzeum.

 

Queen Elizabeth II Botanic Park leží na východním pobřeží asi dvacet minut jízdy od George Town. Pokud se člověk nabaží podmořského života a lenošení na plážích, najde tu příjemnou změnu při procházce zeleným parkem s 300 druhy rostlin, z nichž nejkrásnější jsou orchideje, kvetoucí od konce května do konce června.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net