Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Jamajka «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Turisté považují ostrov Jamajka za jedno z nejpřitažlivějších míst v této oblasti a díky tomu nechybí v žádném turistickém průvodci na tuto destinaci. Exotické prostředí Karibiku spolu s nádhernou jamajskou přírodou vytvářejí překrásný obraz plný kontrastů – moře, pláže s bílým a zlatým pískem, hory, zelené louky, lesnaté kopce a mohutné vodopády. Vánek zpříjemňuje horké dny a život zde tepe neustále v rytmu reggae.

 

Historie

Jamajka prošla bolestivou historickou epochou, ve které se objevovalo po dlouhou dobu násilí a tyranie. Kryštof Kolumbus zde přistál roku 1494. V tu dobu byl ostrov osídlen mírumilovnými arawaky – americkými indiány, z jejichž jazyka pochází název ostrova: Chajmaka = Ostrov pramenů. Rok 1509 znamená počátek španělské kolonizace. Španělští osadníci, kteří zde žili od začátku 16. století,  se živili převážně chovem skotu a vepřů,  a zavedli do země dvě věci, které poznamenaly budoucnost ostrova: cukr a otroky. Otroci byli na Jamajku dováženi převážně z Afriky.

Původní indiánské obyvatelstvo vymřelo koncem 16. století v důsledku nelidské dřiny, špatné péče a evropských nemocí. V roce 1655 byla Jamajka obsazena Angličany a roku 1670 se smlouvou mezi Anglií a Španělskem ostrov dostal oficiálně pod anglickou nadvládu. Během 17. a 18. století  došlo k velkému rozvoji plantážnictví (pěstování cukrové třtiny), ale neustále sílil odpor vůči otroctví a propukaly vzpoury otroků, největší z nich v roce 1831. Otroctví bylo oficiálně zrušeno 1. 8. 1834, změna hospodářského systému však vyvolala hospodářský chaos a v 2. polovině 19. století začalo pronikání amerického kapitálu na Jamajku a růst ekonomické závislosti na USA. Ve dvacátém století nastal rozvoj potravinářského průmyslu – vývoz banánů a cukru, v druhé polovině 20. století se výrazně rozvinul cestovní ruch. Dne 6. 8. 1962 byla Jamajka vyhlášena nezávislou v rámci Britského společenství.

 

Klima

Na Jamajce lze trávit dovolenou celý rok. Je tu ideální přímořské tropické podnebí s vyrovnanými teplotami během celého roku, teploty u moře jsou od 27 do 30°C, v horách kolem 20°C. Takzvané období dešťů se týká především severovýchodní návětrné strany ostrova a trvá od konce května do začátku listopadu. Jedná se však pouze o velmi krátké dešťové přeháňky později odpoledne, jinak návštěvníci mohou během celého dne užívat slunného počasí. Vrcholná turistická sezóna je od poloviny prosince do poloviny dubna, v této době jsou turistická letoviska místy až přeplněná a ceny jsou nejvyšší.

 

Příroda

Kolumbus popisoval Jamajku jako nejkrásnější ostrov, který kdy viděl – „hornatý, s překrásnými údolími a bizardními plošinami…“ Přestože je Jamajka nevelká, může se pochlubit rozmanitým terénem a zajímavou vegetací. Ostrov je jakoby olemován pobřežní plošinou, přerušovanou mořskými zátokami. Většina letovisek je na severu, kde jsou bílé písčité pláže, obklopené bujnou vegetací. Mořská voda zde je průzračná a jsou tu i podmínky pro potápění. Jsou tu korálové útesy, žije tu více než 700 druhů ryb, k vidění jsou občas i želvy.  Ve vnitrozemí se nacházejí hluboká údolí a strmé hřbety, nejzajímavější oblastí je Cockpit Country, vápencová plošina s tisícem kónických pahorků, s jeskyněmi a údolími. Na východě se zvedají do výše 2256 m Modré hory (Blue Mountains) s nejvyšší horou Blue Mountain Peak.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Jamajka  má rozlohu 11.425 km², žije zde asi 2 652 700 obyvatel, z nichž 76% je afrického původu. Hlavním městem s 800 000 obyvateli je Kingston. Jamajka je nezávislým státem v rámci Britského společenství, státní zřízení je tedy konstituční monarchie s dvoukomorovým parlamentem a hlavou státu je anglická královna. Hrubý národní produkt je 3.300 USD/osoba. Nejdůležitějšími průmyslovými odvětvími jsou turistický ruch, potravinářský průmysl – cukr a banány, těžba bauxitu. Nejvýznamějším hospodářským partnerem je USA. Oficiálním jazykem je angličtina, neoficiálním pak patois – zvláštní dialekt, který se vyvinul z kreolské angličtiny, mnoho výrazů v něm je portugalských a španělských a zaznívá v něm jamajský rytmus a zvláštní kadence.

 

Vstupní formality

Pro turistické a jiné cesty delší než 14 dní je vyžadováno vízum, které obdrží turisté po příletu na Jamajku přímo na letišti za poplatek 20 USD. Je nutno předložit, pas platný alespoň 6 měsíců, zpáteční letenku a vyplnit žádost. Vízum je jednorázové na 3 měsíce od vstupu do země (vyplní úředník při vstupu). Příjezd není nutno hlásit místním úřadům.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je jeden jamajský dolar (100 centů), nazývaný „jay“, 1 USD = cca 40 jamajských dolarů. Lze platit kreditními kartami (VISA, EUROCARD), nejsou přijímány eurošeky. Doporučujeme měnit peníze v bankách, v oficiálních směnárnách nebo v hotelu – zde bývá kurs obvykle cca o 2 – 5% nižší. Denní útrata záleží na způsobu a místu trávení dovolené, skromnějším klientům bude stačit 20 – 30 USD na den, ti, kteří si vyberou luxusnější ubytování, musejí počítat s denní útratou cca 75 USD/den. Pronájem auta na den stojí od 50 USD. V restauracích a hotelích se obvykle počítá se spropitným ve výši 10%. Tam, kde je k ceně připočítávána taxa 10 – 15%, není nutno nechávat spropitné. Ceny v obchodech jsou pevné, u pouličních stánků a na trzích se smlouvá.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časový posun

Let na Jamajku trvá cca 14 hodin, cena letenky s British Airways je od 22.000 Kč. Mezinárodní letiště je v Montego Bay, menší je i v Kingstonu. Transfery z letiště trvají do hotelů v Montego Bay cca 20 minut, do Negril 90 minut a do Ocho Rios asi 120 minut. Na ostrově je mnoho společností, které pronajímají auta, motorky nebo kola. Jezdí se vlevo a úroveň silnic je velice odlišná – od nekvalitní po výbornou a stejně tak se od sebe liší i temperament jednotlivých řidičů – ten se stupňuje od pouhé netrpělivosti až po téměř sebevražedné sklony. Není radno se vměšovat do hádek jamajských řidičů! Na ostrově existuje i autobusová doprava, která je sice poněkud chaotická, nelze tu spoléhat na jízdní řády a autobusy jsou často přeplněné, ale její výhodou je nízká cena  a možnost komunikace s místními obyvateli. 

 

Kulturní a sportovní vyžití

Návštěvníci Jamajky si mohou oživit dovolenou nepřeberným množstvím hudebních, kulturních, uměleckých a sportovních akcí. Protože pro ostrov je typický hudební styl raggae, jsou nejdůležitějšími a nejoblíbenějšími  hudebními událostmi Raggae Sunsplash a Raggae Sumfes, které se konají vždy asi jeden týden v červenci a v srpnu – Sunsplash v blízkosti Ocho Rios, Sumfest v Montego Bay. Oba jsou skutečnými frenetickými hudebními plážovými svátky. Zvláště oblíbenou událostí u turistů je karneval, probíhající vždy týden po velikonocích. Jonkanoo je tradiční vánoční svátek, kdy ulicemi procházejí hlučné a veselé průvody maškar. K vrcholům sportovních událostí patří každý rok v únoru závod jachet Pineapple Cup Yacht Race, který je odstartován v Miami na Floridě a končí v Montego Bay – jachty překonávají vzdálenost 1288 km.

 

Města a letoviska

Kingstonhlavní město Jamajky není vzhledově příliš atraktivní, ale rozhodně stojí za návštěvu. Je srdcem ostrova a centrem kultury a obchodu. Staré centrum města by mělo brzy projít plánovanou rekonstrukcí. Zde se konají na molech u přístavu řemeslné trhy a jen několik bloků odtud je Národní galerie se sbírkou jamajského umění od roku 1920 až po současnost. Nejnavštěvovanějším objektem v Kingstonu je objekt v Novém Kingstonu – Muzeum Boba Marleyho, hvězdy reggae, který tu žil. Atraktivním místem ve městě je ulice Red Hills, kde se odehrávají pouliční párty a diskotéky a kterou prostupuje vůně kořeněného vyuzeného hovězího masa z mnoha zdejších stánků.

 

Ocho Rios – leží na severním pobřeží Jamajky v hlubokém dolíku, který je zezadu obklopen zelenými pahorky a vepředu ohraničen širokou pláží lasturovitého tvaruTurtle Beach a přístavem. Z města vyjíždí ročně přes 400 000 turistů na výletní plavby. Asi 3 km západně od města se nachází nejatraktivnější místo Jamajky – Dunn´s River Falls. Přestože místo je neustále zaplněno turisty, stojí za to zapojit se do veselého proudu lidí, kteří sestupují po vápencových stupíncích 180 m dolů na pláž mezi kaskádami a jezírky chladné vody, chráněnými vysokým deštným lesem.

 

Montego Bay – je kvetoucím přístavním městem na severozápadním pobřeží ostrova. Návštěvník zde najde vše, co potřebuje ke své dovolené – staré centrum s historickými budovami, krásné pláže, noční život i vodní sporty.

 

Negril – rychle se rozvíjející letovisko na západě ostrova, kde návštěvníci mohou užívat skutečně dovolenou plnou slunce a lenošit na nádherné 11 km dlouhé pláži. Zde můžete přijít do styku s místními obyvateli více než jinde, protože nabízejí řemeslné výrobky a lahůdky přímo na plážích i ve stáncích kolem nich. Okolí Negril je první chráněnou divokou oblastí na Jamajce, patří do ní Great Morass – bažiny na severu města  a blízké mangrovníkové lesy.

 

Long Bay – na severovýchodě Jamajky se nachází divukrásná mořská zátoka s růžově zbarveným pískem a tyrkysovou vodou, nejoblíbenější místo surfařů na ostrově.

 

Treasure Beach – tento název dostaly čtyři malé mořské zátoky, nacházející se na jižním pobřeží ostrova, jedno z mála turisticky nedotčených pobřežních míst. Skály od sebe oddělují romantické korálově zbarvené pláže, kde je možné spatřit i mořské želvy, kladoucí zde vejce. Místo není vhodné pro vodní sporty, zato tu je možné provozovat turistiku.

 

Kultura, kuchyně

Do kulturního odkazu arawackých indiánů patří lepty na stropech a zdech jeskyní, které jsou viditelné dodneška. Známou sochařkou byla na začátku 20. století Edna Manley, manželka 1. ministerského předsedy země, která kromě své práce propagovala díla místních mladých malířů. Dominantním uměním na Jamajce je však hudba – je prostě všudypřítomná a prostupuje životem celého ostrova. Na plážích, v hotelu, na ulicích, na diskotékách – všude tepe hudba – calypso, soca a především reggae, proslavená Bobem Marleym, který se stal nejen hudební hvězdou, ale také hlasem proti nespravedlnosti, rasismu a útisku.

 

Co ochutnat na Jamajce, co přivézt domů? Jamajská kuchyně má indiánské, španělské, africké, čínské a britské kořeny. Nejpopulárnějším jídlem je jerk, maso, které je naloženo do kořeněné marinády a pomalu připravováno na otevřeném ohni na speciálním dřevu. Pije se zde čaj, ovocné a kokosové džusy z čerstvého ovoce, ale nejoblíbenějšími nápoji jsou pivo a jamajský rum, který mohou návštěvníci přivézt domů jako pravý suvenýr z Jamajky.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net