Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Haiti «

» UBYTOVÁNÍ

Ubytování zajišťujeme na přání klienta. V případě zájmu nás prosím kontaktujte.

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Haiti tvoří západní část ostrova Hispaniola, sousedí s Dominikánskou republikou. Komplikovaná politická situace a chudoba země jsou známy, ale málo se ví o této zemi z hlediska turistiky a kultury. Jazyk, tanec a hudba místních obyvatel, koloniální architektura, speciality haitské kuchyně a příroda, kde neexistují místa pro masovou turistiku, ale naopak nedotčené lesy a džungle, to vše by mělo být pozvánkou pro turisty, kteří vyhledávají dobrodružnější způsob trávení dovolené s možností poznat nové kraje a zvyky.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Haiti je republikou, hlavou státu je prezident. Země má nejnižší životní úroveň na západní polokouli a okrajovým částem měst a některým místům v severozápadní provincii je lepší se vyhnout, ale v podstatě má Haiti nižší kriminalitu než kterákoli karibská země. Rozloha je  27.750 km², žije zde asi 7.000.000 obyvatel, z nichž 95% je afrického a 5% mulatského a evropského původu. Hlavním městem je Port-au-Prince s 2.000 000 obyvateli. Hrubý národní produkt je 1.300 USD/osoba. Haiti je zemědělský stát, pěstuje se zde kávovník, kakaovník a cukrová třtina. Hlavními průmyslovými odvětvími jsou potravinářský průmysl – výroba cukru, textilní průmysl a turistický ruch. Nejdůležitějšími hospodářskými partnery jsou země západní Evropy a USA. Oficiálním jazykem je francouzština.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu, při mezipřistání v USA také americké vízum. Vstupní vízum na Haiti se uděluje po příletu do země, stojí cca 6 USD a je nutné mít dvě pasové fotografie. Při odletu se platí odletová taxa 30 USD. Zdravotní rizika – horečka dengue, hepatitida A, malárie, úpal. Nedoporučuje se pít voda z kohoutku kvůli hepatitidě typu A a jíst potraviny, omyté v této vodě. 

 

Letecká doprava, doprava na místě, časový posun

Na Haiti je jedno mezinárodní letiště v hlavním městě Port-au-Prince – Guy Malary International Airport. Let na Haiti trvá cca 10 - 14 hodin, cena letenky se liší podle letecké společnosti a podle sezóny. Nejlevnější způsob přepravy na místě je autobusy. Odjíždějí z několika míst ve městech vždy, když jsou plné – jízdní řád zde neexistuje. Je možné jet také veřejným taxi, která jsou označena červenou stužkou na předním zrcátku. Za cca 60 USD denně se dá pronajmout i auto, ale jízda po haitských silnicích je skutečně jen pro dobrodružné povahy. Pronajatým vozidlem se nedá cestovat mezi Haiti a Dominikánskou republikou. Na Haiti je o pět hodin méně než v ČR.

 

Klima

Haiti má dvě deštivá období – duben – květen a září – říjen, nejvíce srážek spadne v horách. Celý rok je stálé počasí s průměrnými zimními teplotami kolem 30º C a s letními kolem 34ºC. Od června do září hrozí nebezpečí hurikánů. Není tu žádná „vysoká sezóna“, doporučuje se naplánovat návštěvu Haiti v období karnevalu (tři dny před Popeleční středou) nebo na svátek Rara – v týdnu před Velikonocemi.

 

Příroda

Jméno Haiti pochází z jazyka Arawaků a znamená „hornatá země“, což samo o sobě charakterizuje povrch země. Hory zabírají 60% povrchu – na jihu je pohoří Massifde la Hotte s nejvyšší horou Pic Macaya 2347 m vysokou, ze západu na východ se táhne Massif de la Selle s nejvyšším vrcholem Pic de la Selle 2674 m vysokým a konečně na severu je podivuhodné pohoří Chaine du Bonenet. Mezi jednotlivými pohořími je několik úrodných údolí, ale určitá část země je suchá a neúrodná. Splavná je pouze jedna řeka Artibonite. Haiti tvoří dva velké poloostrovy, oddělené od sebe zálivem Gonâve s lehce dostupným stejnojmenným ostrůvkem. Mnoho lesů na ostrově bylo vykáceno, ale nedotčená příroda a lesy se zachovaly ve čtyřech zdejších národních parcích.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je gourde = 100 centimů s velice pohyblivým kursem – v roce 2001 činilo 19 gourdů jeden americký dolar. Na letišti není směnárna, peníze je nutné vyměnit v některé z bank v Port-au-Prince, protože hotely mění ve velice nepříznivém kursu. Ceny se uvádějí i v amerických dolarech, někteří taxikáři je i přijímají, ale není dobré na to spoléhat. Ceny v restauracích a hotelích jsou velice rozmanité, v těch obyčejných se najíte i za 1 – 3 dolary, v drahých restauracích až za 50 USD. Ubytování v kvalitním hotelu může stát 50 – 70 USD, v obyčejném, který však nemusí být ani čistý ani bezpečný, již od 8 USD za noc. Spropitné ve výši 10% je normální a je očekáváno. Pokud bydlíte během pobytu v jednom hotelu, je dobré vyhlédnout si určitou osobu z personálu, která Vás bude obsluhovat, a té pak na závěr dejte spropitné. Ceny v obchodech bývají pevné, někde se dá i smlouvat.

 

Sportovní vyžití

Většina kvalitních pláží leží severně od hlavního města Port-au-Prince a na severozápadě u Cap Haїtien. Kromě slunění a koupání jsou jako stvořené k potápění, protože jsou obklopeny korálovými útesy. Blízko pobřeží ostrova La Gonâve je mořský útes, pokrytý vzácnými černými korály.

Národní parky Macaya a La Visite s panenskými lesy, alpskými loukami, vodopády a systémem vápencových jeskyní jsou oblíbenými místy pro pěší turistiku. V lesích mohou ornitologové spatřit vzácné druhy ptactva.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Port-au-Prince – horko, dusno, hluk, pomalované autobusy, panorama přístavu – to vše charakterizuje hlavní město Haiti. Rušný život se soustřeďuje na Marché de Fer, kde se mísí francouzský a africký styl. Trochu klidu najde návštěvník v nejslavnějších katedrálách – Catédrale de Port-au-Prince a Cathédrale de la Ste Trinité s překrásnými nástěnnými malbami nebo v Musée National.

 

Pétionville – leží v kopcích jihovýchodně od hlavního města a je od něj naprosto odlišné. Jedná se o luxusní letovisko se zářícím obchody, kluby, restauracemi, kde se servírují speciality francouzské kuchyně a galeriemi s nabídkou haitského umění.

 

Jacmel – tento bývalý přístav byl se svou zachovalou francouzskou koloniální architekturou a malebnými plážemi s černým pískem klenotem jižního pobřeží Haiti. V druhé polovině minulého století však došlo k úpadku města, proto některé budovy působí dnes poněkud ošuntělým dojmem, ale středisko je mnohem klidnější než hlavní město a půvabné budovy z 19. století, v nichž se dnes nacházejí obchody a galerie,  jsou tu i zachovalejší. Každou sobotu se zde koná trh. Město má velkou tradici náboženství voodoo a několik místních chrámů rozhodně stojí za návštěvu. 12 km odtud leží Bassins Bleu, soustava vodopádů a bazénů s kobaltově modrou vodou.

 

Cap Haïtien – druhé největší město na Haiti s více než 100.000 obyvateli a ležící na severním pobřeží země bývá nazýváno „antilskou Paříží“. Odehrálo se tu mnohé z historie země a jako pozůstatek tu zůstalo na pobřeží několik pevností, z nichž nejznámější je Citadelle. Právě zde se nacházejí nejmalebnější mořské scenérie na Haiti – kopce, porostlé bujnou trávou, klesají k mořskému pobřeží, které přecházejí na jedny z nejkrásnějších písečných pláží Atlantiku.

 

Parc National Macaya - na jižním cípu Haiti je nejznámějším národním parkem země. Je ideálním místem pro turisty, kteří chtějí strávit dobrodružný týden v panenských deštných lesích, a pro které se stane rozhled z nejvyššího vrcholu Pic Macaya tou nejkrásnější odměnou. Na pěší túru je nutné mít s sebou místního průvodce, který místy musí i prosekává cestu mačetou.

 

Plaine du Cul de Sac - úrodná plošina táhnoucí se od Port-au-Prince až k hranicím s Dominikánskou republikou. Nachází se tu několik zajímavých míst, která stojí za návštěvu, např. Croix des Bouquets, malebné městečko s největším trhem dobytka na Haiti, dále Trou Caïman – ráj ornitologů, kde je možno spatřit plameňáky, ibisy a vzácné druhy kachen a volavek. Až v jihovýchodním cípu země se nachází pozůstatek původních hustých piniových lesů – Parc Nacional Forêt de Pines.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net