Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Bahamy «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Bahamské společenství, tvořící rozsáhlé souostroví v západní části Atlantského oceánu jihovýchodně od Floridy a severně od Kuby, se stalo díky malé vzdálenosti od USA útočištěm pro turisty, utíkajících před severoamerickou zimou. Přelidněné hlavní město Nassau se sice podobá kterémukoli americkému velkoměstu, ale přesto se mezi 700 ostrovy tohoto státu najdou místa, kde se člověk toužící po samotě může před turisty schovat v mangrovníkovém lese nebo u korálového útesu. Ve dvacátém století se Bahamy staly daňovým rájem, převážně díky ostrovům New Providence a Grand Bahama. Na ostatních ostrovech – nazývaných eufemisticky „Family Islands“ (Rodinné ostrovy) se atmosféra tolik nepodřizuje severní Americe, ale spíš rytmu západoindického života. Tady při poslechu místní kapely v baru v zastrčené zátoce s korálovými útesy lépe splynete s prostředím, než na udržované pláži na ostrově Paradise.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Bahamy jsou nezávislým členem Britského společenství, jsou tedy konstituční monarchií s dvoukomorovým parlamentem. Hlavou státu je anglická královna, zastoupená generálním guvernérem. Souostroví je 1000 km dlouhé, mezi větší ostrovy patří Andros, Abacos, Inagua, Grand Bahama, New Providence, Harbour, Long, Cat, San Salvador. Celková rozloha je 13.940 km², žije zde asi 295.000 obyvatel, z nichž 85% je afrického původu, 12% evropského původu a 3% asijsko – hispánského původu.  Hlavním městem se 190 000 obyvateli je Nassau na ostrově New Providence. Hrubý národní produkt je 20.000 USD/osoba. Nejdůležitějšími odvětvími průmyslu jsou turistický ruch a finančnictví, významná je zemědělská výroba – pěstování agáve, cukrové třtiny a tropického ovoce. Nejvýznamnějšími hospodářskými partnery jsou USA, Velká Británie, Dánsko, Itálie, Švýcarsko a Japonsko. Oficiálním jazykem je angličtina.

 

Vstupní formality

Pro občany ČR platí vízová povinnost. Vízum lze vyřídit prostřednictvím Velvyslanectví Velké Británie v Praze, které poskytne i podrobné informace k získání víza. Žádosti podléhají souhlasu Ministerstva zahraničních věcí Bahamského společenství, proto je nutné žádost podat s dostatečným předstihem, jelikož oznámení rozhodnutí o vízu trvá i déle než měsíc. Dle informace Velvyslanectví Velké Británie v Praze je možné vízum na Bahamy získat i na Miami, na bahamském konzulátu, kde je řízení mnohem rychlejší.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili rozsah své vízové povinnosti s ohledem na to, že v případě její změny nemusí být české úřady včas informovány. K podávání informací o aktuální vízové povinnosti a podmínkách vstupu jsou příslušné bahamské orgány.
K žádosti o vízum musí občan ČR mimo jiné předložit platný cestovní doklad, zpáteční či tranzitní letenku a prokázat dostatečné množství finančních prostředků pro pobyt.
Na Bahamách neexistuje přihlašovací povinnost.

 

Zdravotní rizika:

Úpal, dehydratace, vyčerpání z horka, tetanus, HIV/AIDS, žahnutí medúzou.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časový posun

Let na Bahamy trvá cca 14 hodin, cena letenky se liší podle letecké společnosti a sezóny, s British Airways lze koupit nejlevnější letenku za cca 17.000 Kč. Mezinárodní letiště je v Nassau a ve Freeportu. Nejrychlejším způsobem dopravy mezi jednotlivými ostrovy jsou vnitrostátní lety, existuje i několik meziostrovních trajektů. Na ostrovech je mnoho společností, které pronajímají auta, motorky, skútry nebo kola, jezdí se vlevo a osobě, pronajímající si auto, musí být minimálně 21 let. Na Bahamách je nutné posunout si hodinky o šest hodin zpět. 

 

Klima

Panuje zde tropické klima mírněné pasátovými větry, mírné a vlhké na severu, sušší a teplejší na jihu, bez velkých teplotních výkyvů. Období dešťů trvá od května do listopadu, možnost hurikánů je velmi malá. Za vrcholnou sezónu se považuje časové období mezi polovinou prosince a polovinou dubna, kdy v hotelových zařízeních prudce stoupají ceny.

 

Příroda

Ostrovy se politicky začleňují do Karibiku, fakticky však k němu nepatří. Jsou součástí severoamerické plošiny a jsou ohraničeny na východě Atlantikem a na západě Golfským proudem. Ostrovy jsou nízké, ploché, tvořené korálovými vápenci, nejvyšší bod dosahuje pouhých 61 metrů. George Washingon je nazval „ostrovy věčného června“ – je tu 320 slunečných dnů v roce Daří se zde stále zelenému rostlinstvu, kokosovým palmám, piniovým a mangrovníkovým lesům, po celý rok tu kvetou divukrásné květiny. V druhé polovině 20. století byla na Bahamách vyhlášena síť pobřežních a mořských národních parků.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je jeden bahamský dolar (1 B$ = 100 centů) = 1 USD. Je možné platit kreditními kartami (VISA, EUROCARD), nejsou přijímány euorošeky. Doporučujeme mít hotovost v USD, nikoli v evropské měně. Denní útrata je i pro nejskromnějšího turistu okolo 70 USD, za jídlo se utratí od 5 – 30 USD, za ubytování od 30 do 150 USD, v luxusnějších hotelích více. V restauracích a hotelích se doporučuje spropitné ve výši 10 -15%, mnohá zařízení si jej započítávají automaticky.

 

Sportovní vyžití

Nejlepší možnosti pro potápění a šnorchlování, všechny ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy a díky čistotě vody je v hlubinách perfektní viditelnost. Na všech plážích se dá provozovat parasailing, vodní lyžování a windsurfing, mnoho hotelů je nabízí v rámci svých služeb bezplatně. Na ostrově Abaco jsou i ideální podmínky pro plachtění. Na své si na bahamských ostrovech přijdou i rybáři a ornitologové.

 

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Nassau – hlavní město Baham má americký ráz, ale nepopiratelně si zachovává také určitou karibskou příchuť. Spojení historické architektury a novodobé vitality dává městu zvláštní kouzlo. Město je spojeno s Paradise Island, který se pyšní krásnými plážemi a moderními letovisky.

 

Grand Bahama – druhá nejvyhledávanější lokalita na ostrovech s místy neporušenou přírodou, cukrově bílými plážemi a hustými piniovými lesy. Nejoblíbenější oblastí ostrova je Freeport/Lukaya, moderně projektované místo, kde kromě muzea Grand Bahama, najdeme i Lucayan National Park, 40tiakrový přírodní poklad – největší podvodní jeskynní systém na světě s netopýry, modrými jeskyněmi, řekami sjízdnými na kajacích a nádhernými plážemi.

 

Eleuthera – místo na východě ostrova New Providence, vyhledávané příznivci potápění a šnorchlování.

 

Abacos – je tvořen hlavním ostrovem a řetězem přilehlých ostrůvků,  je vyhledávaným střediskem jachtařů.

 

Bimini – známé jako Hemingwayovy „Ostrovy uprostřed proudu“, tvořené Severním a Jižním Bimini, jsou ideálním místem pro rybaření, odpočinek a posezení v hospůdkách u piva. Průzračná voda láká i potápěče, kteří si mohou zaplavat s přátelskými delfíny.

 

Long Island – je téměř turisticky nedotčeným ostrovem s nádhernými scenériemi. Nejkrásnějším místem zde je Cape Santa Maria na severu, kde se dlouhá bílá pláž svažuje do tyrkysového moře s korálovými útesy, obdivovanými potápěči.

 

Cat Island – ostrov nejméně zasažený turistickým ruchem, jehož obyvatelé provozují stále čarodějnictví a živí se pletením košíků. Ve vnitrozemí jsou mangrovníkové a mahagonové lesy, divoká křoviska a bažiny, podél atlantického pobřeží se rozprostírají pláže s růžově zbarvenými pískem, v moři lze spatřit malé žraloky a rejnoky.

 

Andros – je divoké místo pokryté rozsáhlými palmovými savanami a piniovými a mahagonovými lesy. Kromě ornitologů ho navštěvují potápěči, protože se zde nachází třetí nejdelší korálový útes na světě.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net