Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Americké Panenské ostrovy «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Souostroví je tvořené třemi hlavními – St Thomas, St Croix a St John a asi šedesáti dalšími ostrovy a ostrůvky a je jedním z nejoblíbenějších a nejlépe vybavených karibských prázdninových cílů. Luxusní prázdninové resorty, flotila výletních lodí, které vyjíždějí na okružní plavby, pláže, korálové útesy – to vše sem přivádí více než dva milióny návštěvníků ročně.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Ostrovy zaujímají plochu 350 km², žije tu 120 000 obyvatel,  hlavním městem je Charlotte Amalie na ostrově St. Thomas. Ostrovy patří k USA. Oficiálním jazykem je angličtina, mluví se i španělsky, kreolsky a francouzsky. Hrubý národní produkt je 16.000 USD/osoba. Pro ekonomiku země mají největší význam turistický ruch a rafinérie nafty. Nejdůležitějšími partnery jsou USA a Portoriko.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu a americké vízum. Většina letů je s mezipřistáním v USA, takže je nutné mít i americké vízum. Při příletu se musí předložit zpáteční letenka, při odletu se platí odletová taxa 3 USD. Zdravotní rizika – úpal, dehydratace, horečka dengue.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Letiště je na ostrovech St Thomas i St Croix. Z USA je sem několik přímých letů, z Evropy se většinou na Panenské ostrovy letí přes Miami nebo San Juan v Portoriku.  Je také dobré letecké spojení mezi Americkými a Britskými Panenskými ostrovy. Další spojení mezi Portorikem a ostrovy St John a St Thomas zajišťuje o víkendech trajekt. Mezi jednotlivými ostrovy jezdí trajekty poměrně často, je zde i mnoho společností, které pronajímají jachty. Po ostrovech je nejlepší jezdit pronajatým autem, motocykly a kola se příliš nedoporučují. Jezdí se vlevo. Časové posunutí je minus 4 hodiny.

 

Klima

Ostrovy mají stálé počasí s průměrnou teplotou od 22 do 27ºC, voda Karibiku je příjemně teplá celý rok. Takzvané období dešťů nastává mezi zářím a listopadem, kdy může pršet až pět dní v měsíci. Vrchol turistické sezóny je od prosince do května, nejlepší období pro návštěvu země je mimo toto období, protože letoviska nejsou přelidněná a ceny klesají až o třetinu. Navíc časové období mezi dubnem a  srpnem je vhodnější pro potápěče, protože v tu dobu je klidnější počasí  a voda čistší a průzračnější.

 

Příroda

Ostrovy pokrývají částečně husté subtropické lesy, částečně tu jsou suché oblasti s kaktusy, na pobřeží se vyskytují i mokřiny s mangrovníky. Mezi zdejší typické rostliny patří různé druhy palem a nádherně barevné bougainvillie a voňavé jasmíny. Ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je americký dolar, 100 centů. Ostrovy patří k drahým destinacím. U skromnějšího ubytování a stravy je třeba počítat s cca 75 USD na den, pro náročnější je třeba počítat s částkou od 100 USD výše. Mimosezónní ceny jsou až o jednu třetinu nižší. Hotely přidávají k cenám ubytování taxu 8% a 10 – 15% poplatek za služby, restaurace účtují také 10 – 15% poplatek za služby nebo se tam očekává spropitné ve srovnatelné výši.

 

Sportovní vyžití

Na ostrovech je několik pláží s bílým pískem, které se směle řadí k těm nejlepším v Karibiku. Je to Magens Bay na St Thomas, která však bývá poněkud přelidněná, klidnější Limetree Beach na jihu ostrova, dále Shoy Beach blízko Christianstedu na ostrově St Croix a kýčovitě krásná, fotografy vyhledávaná Honeymoon Beach  v Cruz Bay na ostrově St John.

Pro potápění a šnorchlování jsou nejlepší podmínky na ostrově St Croix, na útesu Buck Island Reef  u severovýchodního pobřeží. Tato chráněná přírodní rezervace je obklopena korálovým útesem. Na ostrově St Thomas lze doporučit pro potápění Coki Point nebo oblast kolem skal Cow and Calf (Kráva a Tele) v zátoce Jersey Bay. Na ostrově St John se provozuje nový sport – kuriózní hybrid potápění a šnorchlování  - „snuba“.

Vyznavači surfingu a windsurfingu najdou svá místa jak na ostrově St Thomas - Hull Bay, tak na severním pobřeží ostrova St John. Pro pěší turistiku jsou nejlepší terény v Národním parku na ostrově St John, kde skalnaté stezky příkře padají nahoru a dolů.

Volný čas na ostrovech se dá trávit při provozování windsurfingu, jízdě na koních, parasailingu. Milovníci fauny se tu mohou setkat s různými druhy ptactva – pelikány, plameňáky, krahujci a volavkami.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

St Thomas – ostrov ve tvaru ještěrky se pyšní neopakovatelnou atmosférou díky své krajině se zalesněnými pahorky a malebnými zátokami s tyrkysově modrou vodou, pobřeží lemuje více než 40 nádherných pláží.

Hlavní město Charlotte Amalie je zajímavým mixem tropické zeleni, půvabných pastelově zbarvených domků s červenými střechami a syté modři mořské zátoky. Je tu živý přístav, odkud vyjíždějí výletní lodi, centrum s bezcelními obchody, historické budovy jako pevnost Fort Christian a staré náměstí Market Square, kde se konají trhy s potravinami. Nejkrásnější výhled na panorama Panenských ostrovů je ze středu ostrova – z vrcholu Drake´s  Seat.

St John – je klidným ostrovem a díky tomu, že je vlastně národním parkem, tady jsou vhodné terény s dvaceti značenými stezkami pro pěší turistiku. Nejlepší šnorchlování najdou milovníci tohoto sportu v okolí překrásné Trunk Bay a Reef Bay. Rušnější život s bary a restauracemi se soustřeďuje v oblasti Cruz Bay.

St Croix –  největší ze souostroví, nejméně zasažený turistickým ruchem, je možné zde najít osamocené pláže a skutečně si tu odpočinout. Střídají se tu zalesněné pahorky a úrodné nížiny a jako ostatní ostrovy i tento je obklopen korálovými útesy. V době, kdy se čile obchodovalo s cukrem, tu bylo více než 100 plantáží s cukrovou třtinou, a jako připomínka této éry tu dodnes stojí zchátrálá sídla plantážníků a větrné mlýny. Ostrov byl původně dánskou kolonií a bývalé hlavní město Christiansted bylo označováno za jedno z nejpůvabnějších měst Karibiku. Pastelově zbarvené domy se soustřeďují kolem živého přístavu s pravou karibskou atmosférou a z pevnosti Fort Christiansted na východním konci města se otvírá krásný výhled na přístav i moře.

Buck Island – malý neobydlený ostrůvek, který byl prohlášen národní rezervací, se nachází asi 3 km severovýchodně od St Croix. Výlet na toto místo, spojený se šnorchlováním mezi korály a koupáním a odpočinkem na kýčovitě krásných plážích, patří k nezapomenutelným zážitkem každého návštěvníka Panenských ostrovů.

Coki Bay  – překrásné místo na severovýchodě ostrova St Thomas s pableskující mořskou vodou, velkolepými písčitými plážemi  rybami, které plavou tak blízko a jsou tak přátelské, že je můžete skoro chytit do ruky nebo nakrmit. Nedaleko odtud je vyhledávané akvárium Coral World se žraloky, úhoři a rejnoky.

Whim Estate  - toto neoklasicistní sídlo leží na ostrově St Croix nedaleko od Frederikstedu a je připomínkou doby, kdy ostrov byl největším světovým producentem cukru. Nyní je dům přeměněn v muzeum a lze tu spatřit, jak žili majitelé plantáží i otroci, kteří pro ně pracovali. Konají se zde koncerty vážné hudby.

Pouhých deset minut jízdy od Whim na východ leží St George Village Botanical Garden s více než 1500 druhy rostlin, které rostou a kvetou kolem starých plantážnických budov.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net