Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Britské Panenské ostrovy «

» UBYTOVÁNÍ

AKTUÁLNÍ POČASÍ

Click for Saint John, Virgin Islands Forecast

» TREASURE ISLE (TORTOLA)

» OLDE YARD INN (VIRGIN GORDA)

 

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Souostroví, tvořené asi šedesáti ostrovy a ostrůvky, z nichž některé jsou zcela neobydlené  a ležící ve východní části Karibského moře asi 100 km od Portorika, patří k těm místům na zemi, kde by člověk chtěl zůstat navždy. Zelené pahorky, modrá obloha, oranžové západy slunce, průzračně čisté moře a pláže, kde nejhlasitějším zvukem je dopad kokosového ořechu do jemného písku. Kdysi to bylo útočiště pirátů a bukanýrů, nyní sem míří jachtaři i turisté, ale díky tomu, jakou zde zvolili politiku cestovního ruchu, mají ostrovy úplně jiný charakter než jejich karibští sousedé.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Ostrovy zaujímají plochu 153 km², hlavními čtyřmi ostrovy jsou Tortola, Virgin Gorda, Anegada a Jost Van Dyke. Na ostrovech žije zde asi 20 000 obyvatel,  tři čtvrtiny z toho na ostrově Tortola, kde se nachází i hlavní město Road Town. Ostrovy jsou závislým územím Velké Británie s rozsáhlou samosprávou. Oficiálním jazykem je angličtina, mluví se i kreolskou angličtinou. Hrubý národní produkt je 10.000 USD/osoba. Pro ekonomiku země mají největší význam bankovnictví (patří k tzv. daňovým rájům), lehký průmysl, potravinářský průmysl – výroba rumu a především turistický ruch.. Nejdůležitějšími partnery jsou USA, US Panenské ostrovy a Portoriko.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu a pro mezipřistání v USA i americké vízum. Při příletu se musí předložit zpáteční letenka, je povolen maximálně šestiměsíční pobyt na ostrovech. Při odletu se platí taxa 10 USD. Zdravotní rizika: sluneční úpal, horečka dengue.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Na Britské Panenské ostrovy není z Evropy ani z Ameriky přímé letecké spojení, musí se vždy letět buď přes San Juan/Portoriko nebo Americké Panenské ostrovy a odtud místním leteckým spojením na ostrovy Tortola nebo Virgin Gorda. Mezi Britskými a Americkými Panenskými ostrovy jezdí i trajekty.  Nejlepší způsob trávení dovolené na těchto ostrovech a jejich poznání je pronájem motorového člunu nebo plachetnice. Samozřejmě před vypůjčením je nutno absolvovat zkušební test, zda je klient schopen řídit člun sám. Plavit se v noci nebo kolem ostrova Anegada, kde moře více bouří, je zakázáno. Na kratší výlety je možné pronajmout si vodní taxi nebo motorový člun. Na ostrově Tortola funguje poměrně dobře i pronájem aut, na ostrově Anegada se doporučuje vzhledem k terénu pronájem džípu. Autobusová doprava na ostrovech sice existuje, ale nedodržuje se žádný jízdní řád, a proto není dobré využívat ji v případě, že jste omezeni nějakým časovým termínem. Na ostrově Tortola se jezdí i taxíky, na ostatních ostrovech je tento způsob přepravy méně zavedený. Časové posunutí je minus 4 hodiny.

 

Klima

Ostrovy mají stálé počasí s průměrnou teplotou od 22 do 27ºC, voda Karibiku je příjemně teplá celý rok. Takzvané období dešťů nastává mezi zářím a listopadem, kdy může pršet až pět dní v měsíci, což by nemělo být pro návštěvu ostrovů překážkou. Vrchol turistické sezóny je od prosince do května, nejlepší období pro návštěvu země je mimo toto období, protože letoviska nejsou přelidněná a ceny klesají až o třetinu. Navíc časové období mezi dubnem a  srpnem je vhodnější pro potápěče, protože v tu dobu je klidnější počasí  a voda čistší a průzračnější.

 

Příroda

Ostrovy jsou suché a hornaté, pahorky na ostrovech pokrývají částečně husté subtropické lesy, částečně tu jsou suché oblasti s kaktusy, na pobřeží se vyskytují i mokřiny s mangrovníky a palmami. Mezi zdejší typické rostliny patří různé druhy stromů, rodících exotické ovoce jako  mango, papája a kokosové ořechy. Po zemi se míhají ještěrky, na cestách postávají oslíci a v noci je slyšet kuňkání žab.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je americký dolar, 100 centů. Ostrovy patří k drahým destinacím, potraviny jsou většinou dovážené a tomu odpovídají i ceny, ubytovacích kapacit není mnoho. Většina návštěvníků bydlí na pronajatých jachtách a tam je třeba počítat cca s 250 USD na den. Na pevnině se sežene ubytování se snídaní od 100 USD. Mimosezónní ceny jsou až o polovinu nižší. Hotely přidávají k cenám ubytování taxu 7% a 10 % poplatek za služby.

 

Sportovní vyžití

Plachtění, projížďky pronajatým člunem nebo jachtou – to je hlavní sportovní náplň návštěvníků této destinace. Jednak se mohou bez problémů pohybovat mezi ostrovy, jednak si mohou zajet na romantické a liduprázdné plážičky i během hlavní sezóny. Jedním z takových míst je Cane Garden Bay na ostrově Tortola. Pro šnorchlování jsou ideální jeskyně na ostrově Norman Island nebo Smugglers Cave na nejzápadnějším výběžku ostrova Tortola.

Potápěči si přijdou na své při prozkoumávání vraku parníku Rhone, potopeného u ostrovů Salt Island a Pater Island v roce 1867. U ostrova Ginger Island je sice bouřlivější moře a potápění nebezpečnější, ale v hloubce 15 m se nacházejí obrovské korály a různobarevné mořské houby.

V národních parcích na ostrovech je možné buď absolvovat řadu krátkých procházek nebo si v některé z četných stájí vypůjčit koně a vydat se na projížďku krajinou.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Tortola – návštěva tohoto ostrova je skutečným zážitkem. Turisté sem jezdí za krásnými plážemi, zátokami, do těch nejlepších hotelových zařízení na ostrovech, restaurací a nightclubů. Hlavní město Road Town je malebné městečko s přístavem a hlavní třídou  Main Street lemovanou zářivě zbarvenými dřevěnými a cihlovými domy. K těm nejhezčím mořským zátokám patří Cane Garden Bay, Smugglers Cove a Brewers Bay na severovýchodním pobřeží. Pokud se turisté cítí znuděni ležením na pláži a odpočinkem u moře, mohou si dopřát z 534 m vysokého kopce v NP Sage Mountain ten nejkýčovitější výhled na okolní ostrovy.

Virgin Gorda – tento ostrov, ležící jen několik mil severovýchodně od Tortoly, má zčásti rovný, zčásti hornatý povrch. Žije tu jen 2500 stálých obyvatel, ale řada turistů tu spatří jedno z nekouzelnějších míst v Karibiku. Jedním z nich je bezesporu Baths – čarokrásné místo na jihozápadě ostrova s gigantickými žulovými balvany jakoby poházenými kolem oslnivě bílých písčitých pláží, ohraničených palmami. Baths je nejnavštěvovanějším místem ostrova, proto těm, kteří chtějí uniknout davům turistů, doporučujeme spíše vydat se do North Sound, chráněné mořské zátoky s korálovým útesem nebo na opuštěné ostrůvky Mosquito a Pricky Pear u severního pobřeží.

Anegada – je ostrovem pro ty, kteří si chtějí skutečně užít nekonečné moře, kilometry korálových útesů a jinak už nic. Ostrov je téměř plochý, vápencový a severní a jižní pobřeží je lemováno půvabnými plážičkami s bílým pískem. Jihovýchodně od ostrova je v moři třetí největší korálový útes na světě Horseshoe Reef, který nabízí  díky stovkám vraků potápěčům nekonečné možnosti vyžití.

Na tento ostrov nejezdí pravidelně trajekt, je možné dostat se tam vodním taxi nebo pronajatým člunem.

Jost Van Dyke – ve dne působí tento ostrůvek spíše ospalým dojmem, večer se však probouzí díky výletníkům, přijíždějícím sem z Tortoly na párty do některého z pobřežních barů a restaurací, kde se opékají selátka a odkud se dá se sledovat při dobrém drinku zapadající slunce. Na pobřeží ostrova je i několik míst vhodných k lenošení na plážích a šnorchlování, například Little Jost Van Dyke, Green Cay a Sandy Cay.

Salt Island  – ostrůvek na jihu souostroví, dříve zásobárna soli. Nyní je známý jako místo, u kterého leží na dně moře napůl rozlomený vrak lodi Rhone a je místem, kde se potápěči skutečně mohou vyřádit.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net