Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Trinidad a Tobago «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Sesterské ostrovy Trinidad a Tobago jsou naprosto odlišné. Trinidad je hustě osídlený kvetoucí ostrov s kosmopolitním obyvatelstvem a nakažlivě veselou atmosférou, pořádá se zde nejdivočejší, nejhlučnější a nejpopulárnější karneval v Karibiku. Lidé tu stále hýří dobrou náladou a nedělají si s ničím starosti. Jeho menší ostrovní „sestřička“ Tobago je naproti tomu nerozvinutou, klidnou, mírumilovnou oblastí s pomalu plynoucím životním tempem. Říká se, že když Daniel Defoe psal svého Robinsona, myslel právě na Tobago, a návštěvníci, kteří užívají odpočinku na zdejších plážích a prozkoumávají korálové útesy, věří, že našli jeden z posledních neporušených karibských rájů.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Ostrov je nezávislou republikou v rámci britského Společenství, federace je konstituční monarchií v čele s anglickou královnou. Ostrov Trinidad má celkovou rozlohu 4.828 km², žije tu 1.220.000 obyvatel, ostrov Tobago měří 300 km² a má 51.000 obyvatel. Hlavním městem je Port of Spain na Trinidadu s 300.000 obyvateli. Oficiálním jazykem je angličtina, používá se i hindi, kreolština, španělština a čínština. Hrubý národní produkt je 8.500 USD/osoba. Pro ekonomiku země mají největší význam zpracování nafty, potravinářský průmysl  - výroba potravin a nápojů, oděvní průmysl a turistický ruch.  Nejdůležitějšími partnery jsou USA, Velká Británie, Japonsko, země Karibského společenství a některé země EU.

 

Vstupní formality

Od 13. ledna 2006 mohou občané ČR s platným cestovním pasem vstupovat na území Trinidadu a Tobaga bez víza na dobu maximálně 30 dnů.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Pokud se jedná o jiný druh pobytu než za turistickým a nevýdělečným účelem na dobu nepřesahující 30 dnů, vízum se vyžaduje.
V žádosti je nutné uvést důvody cesty. Žádosti se podávají na zastupitelských úřadech Republiky Trinidad a Tobago nebo prostřednictvím velvyslanectví či konzulátů Velké Británie.
Při odletu se hradí letištní poplatek ve výši 85,- trinidadských dolarů. Děti do 5 let a cestující v tranzitu poplatku nepodléhají.
V zemi hrozí nákaza žlutou zimnicí. Očkování proti této nemoci je povinné.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Na Trinidad je přímé denní letecké spojení z USA z Miami nebo z New Yorku přes Miami či San Juan v Portoriku. Z Velké Británie se sem létá s mezipřistáním na Barbadosu, z Německa z Frankfurtu, z Holandska z Amsterdamu. V rámci karibské oblasti fungují časté lety mezi Trinidadem a Grenadou, Barbadosem a ostrovy St. Lucia a St. Vincent. Pravidelné lodní spojení má Trinidad s ostrovy St. Lucia, St. Vincent, Barbados a také s Venezuelou. Při opuštění státu se platí taxa 75 TT USD. Mezi samotnými ostrovy Trinidad a Tobago se tato taxa neplatí, lety z jednoho ostrova na druhý jsou několikrát denně, cesta trvá cca 15 minut. Po Trinidadu se dá jezdit levně veřejnými busy – modré a bílé jsou využívány hlavně dětmi v ranních hodinách, červené či černé jsou naopak komfortnější, většinou klimatizované, spolehlivé a spojují největší trinidadská města. K dispozici je velké množství taxíků. Pro ty, kteří chtějí poznávat ostrovy na vlastní pěst a nechtějí být na nikom závislí je nejlepší pronajmout auto. Půjčoven je tu mnoho, někde je vyžadováno zakoupit si místní řidičský průkaz, jezdí se vlevo. Mezi Port of Spain na Trinidadu a Scarborough na Tobagu jezdí denně trajekt, jedna cesta trvá asi pět hodin.

 

Klima

Poloha v jižním Karibiku zaručuje teplé počasí po celý rok. V Port of Spain je průměrná teplota kolem 31ºC jak v lednu, tak v červenci. Nejsušší měsíce jsou od února do května, období dešťů je od června do srpna. Ostrovy jsou mimo pásmo hurikánů. Nízká sezóna je od poloviny dubna do poloviny prosince, ale nejatraktivnější pro návštěvníky je období karnevalu – dva dny před Popeleční středou.

 

Příroda

Tobago je ostrov s dosud nedotčenou panenskou přírodou. Vydáte – li se na výlet do deštného pralesa Tobago Forest Reserve, budete si připadat skutečně jako v zemi, kam lidská noha nevkročila. Ostrov se může pochlubit několika překrásnými plážemi s bílým pískem a průzračnou tyrkysovou vodou, například ve Store Bay nebo u Pigeon Point, v okolí zátoky Boccoo Bay jsou nádherné korálové útesy. Horský hřeben ve vnitrozemí ostrova dosahuje výšky 620 m. Ostrov Trinidad byl kdysi součástí jižní Ameriky, ale postupem času se vytvořil kanál, který oddělil ostrov od Venezuely. Původní spojení s jižní Amerikou je dodnes viditelné – pohoří Northern Range je vlastně pokračováním And a jihozápadní výběžek Trinidadu má bohatá ložiska nafty a plynu stejně jako Venezuela. Pohoří Northern Range se táhne od východu na západ ostrova a vytváří malebné pozadí hlavního města Port of Spain, nejvyšší vrchol Cerro del Aripo se vypíná do výšky 941 m. Zbytek ostrova zaujímají pláně, zvlněné kopce a mangrovníkové močály. Chloubou obou ostrovů jsou nádherné deštné lesy. Vnitrozemské oblasti oplývají množstvím exotického ptactva, motýlů a opiček.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je Trinidad & Tobago dollar (1 TT $).  Ostrovy nepatří k těm nejdražším karibským destinacím, největší položka je za ubytování, kde se dá vybrat mezi skromnějším až luxusním, podle toho se pak odvíjí denní útrata – pohybuje se pak mezi 50 a 250 USD podle zvoleného typu ubytování, stravy, způsobu dopravy. Jsou přijímány i americké dolary, ceny ve větších hotelích i půjčovnách jsou v USD i uváděny, ale je lepší mít vyměněnou místní měnu. Kreditními kartami se dá platit pouze v luxusnějších hotelích, dražších restauracích a v některých půjčovnách aut. Tam, kde se v restauracích a hotelích připočítává k ceně taxa 10% a poplatek za služby 10%, se nedává další spropitné, jinak se očekává spropitné cca 10% z ceny.

 

Sportovní vyžití

Opalování, koupání, plavání, šnorchlování, potápění – to jsou hlavní dovolenkové aktivity turistů, kteří na ostrovy přijíždějí. Na ostrově Tobago je několik bílých písčitých pláží, např. Store Bay a Pigeon Point. Nejvyhledávanějšími potápěčskými lokalitami jsou tři neobydlené ostrůvky u severního pobřeží Tobaga – Little Tobago,

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net