Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Svatý Vincent a Grenadiny «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Zelený a svěží ostrov St. Vincent, kde se střídají hluboká údolí s horami, není tím pravým turistickým plážovým rájem se stovkami hotelů a leckdo z návštěvníků může být i zklamán, ale jsou i takoví, kteří jeho drsnou  krásu a neporušenou přírodu ocení. Naproti tomu Grenadiny, jež tvoří asi třicet ostrůvků, z nichž je pouhých dvanáct obydlených, jsou jedním z nejpopulárnějších turistických cílů při výletních plavbách po Karibiku. Grenadiny leží jakoby pohozené kameny v průzračném modrém moři mezi ostrovy St. Vincent a Grenada jsou obklopeny korálovými útesy a přímo ideální pro dovolenou spojenou s potápěním, šnorchlováním a lodními výlety.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Ostrov je nezávislým územím v rámci britského Společenství, federace je konstituční monarchií v čele s anglickou královnou, kterou zastupuje guvernér. Ostrovy mají celkovou rozlohu 389 km², žije tu 120.600 obyvatel, hlavním městem je Kingstown s 30.000 obyvateli na ostrově St Vincent. Oficiálními jazyky jsou angličtina a patois, založená na francouzštině. Hrubý národní produkt je 2.400 USD/osoba. Pro ekonomiku země mají největší význam zemědělství - pěstování banánovníků, rybářství, potravinářský průmysl, produkce oblečení a v posledních letech i turistický ruch.  Nejdůležitějšími partnery jsou USA, Velká Británie, Trinidad a Tobago, země Karibského společenství. 

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu. Většina letů je s mezipřistáním v USA, takže je nutné mít i americké vízum. Při příletu se musí předložit zpáteční letenka. Zdravotní rizika – úpal, diarrhea, střevní paraziti.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Na tyto ostrovy nelétají žádné přímé mezinárodní lety. Karibské letecké společnosti jako LIAT, Airlines of Carriacou, Mustique Airways a Air Martinique zajišťují přelety mezi ostrovem St. Vincent a Trinidadem, ostrovem St. Lucia, Martinique a Grenadou. Odletová taxa je 20 USD. Na ostrov je také možné dostat se lodí z ostrovů Barbados, St. Lucia, Trinidad a z Venezuely. Jachty přistávají a vyřizují celní náležitosti buď v Kingstownu nebo v zátoce Wallilabou Bay. Co se týká cestování po ostrovech, na St. Vincent a grenadinských ostrovech Bequía a Union Island jezdí jak autobusy, tak taxíky. V Kingstownu je několik půjčoven aut, je možné, že bude vyžadováno koupit si místní řidičský průkaz, jezdí se vlevo. Na Grenadinách žádné půjčovny aut nejsou. Mezi ostrovy St. Vincent a Grenadinami je nejsnadnější pohybovat se lodí, z města Kingstown a Port Elizabeth na největším grenadinském ostrově Bequia  jede trajekt několikrát za den, na Union Island a Mayreau pak třikrát týdně. Časové posunutí – minus pět hodin.

 

Klima

Ostrov má stálé počasí jako stvořené pro milovníky opalování a trávení dovolené na pláži s průměrnou teplotou kolem 27ºC. Nejsušší měsíce jsou od ledna do května, nejvíce srážek spadne v červenci, jedná se však o krátké přepršky, teplo je stále. Grenadiny mají sušší podnebí než St. Vincent. Hlavní turistická sezóna je samozřejmě v nejsušších období. 

 

Příroda

Ostrov St. Vincent, který zaujímá 90% plochy souostroví, je vulkanického původu, krajina je svěží a zelená. V úrodných údolích se pěstují banánovníky a kokosové palmy. Vnitrozemí severní třetiny ostrova zaujímá vulkanické pohoří  s nejvyšším horou La Soufrière (1200 m), aktivní sopkou. Špičaté vrcholky hor se téměř celý rok schovávají v mracích, které vznikají působením chladných jihozápadních větrů, vanoucích sem z Atlantiku. Dá se říci, že v horách spadne o něco více srážek než v údolích. Část vnitrozemí je pokryta tropickým deštným lesem. Severovýchodně od Kingstownu leží nejúrodnější místo ostrova – Mesopotamia Valley. Grenadiny jsou malé skalnaté ostrůvky, z nichž největší Bequia má pouhých 18 km², nejmenší Tobago Cays, každý jen pár desítek metrů čtverečních. Povrch je suchý, porostlý pouze křovinami, které nepotřebují mnoho vláhy. Jedinou vodou bývá často ojedinělý ostrovní vodopád.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je východokaribský dolar (1 EC $). Denní útrata se pohybuje od 50 do 300 USD podle typu ubytování, stravy, způsobu dopravy a počtu ostrovů na Grenadinách, které chcete navštívit. Kreditní karty se nepoužívají tak často jako na jiných ostrovech v Karibiku, ale dá se s nimi platit ve většině hotelů i v půjčovnách aut. V restauracích se připočítává poplatek za služby 10%, nedává se další spropitné.

 

Sportovní vyžití

Na ostrově St. Vincent najdete spíš pláže s černým pískem, zatímco na Grenadinách převažují bílé písčité pláže. Kromě opalování a koupání sem jezdí klienti především za vynikajícím potápěním a šnorchlováním. Zdejší vody oplývají skutečně vynikající viditelností a nádhernými korálovými útesy, potápěči nacházejí pod

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net