Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» St. Lucia «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

St. Lucia je zelený ostrov s hornatým vnitrozemím, pobřežní linii vytvářejí romantické pláže a tajuplné jeskyně. Na jihu ostrova se dramaticky tyčí dva vulkanické vrcholky Petit Piton a Gros Piton, podle kterých je ostrov dobře rozeznatelný. Přestože v posledních letech prošel turistický ruch na ostrově dynamickým vývojem, nepatří toto místo k přeplněným destinacím. Většina hotelových zařízení je na severozápadním pobřeží a vnitrozemí a jih ostrova představuje zajímavou směsici deštného lesa, malých rybářských vesniček a rozlehlých banánových plantáží.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Ostrov je nezávislým územím v rámci britského Společenství, federace je konstituční monarchií v čele s anglickou královnou, kterou zastupuje guvernér. St. Lucia má rozlohu 616 km², žije tu 156.300 obyvatel, hlavním městem je Castries s 50.000 obyvateli. Oficiálními jazyky jsou angličtina a patois, založená na francouzštině. Hrubý národní produkt je 4.300 USD/osoba. Pro ekonomiku země mají největší význam pěstování cukrové třtiny, banánovníku, kakaovníku, produkce oblečení a v posledních letech i turistický ruch.  Nejdůležitějšími partnery jsou USA, Velká Británie, Kanada, Japonsko, země Karibského společenství. 

 

Vstupní formality

Čeští turisté potřebují ke vstupu na Svatou Lucii víza. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili rozsah své vízové povinnosti s ohledem na to, že v případě její změny nemusí být české úřady včas informovány. K podávání informací o aktuální vízové povinnosti a podmínkách vstupu jsou příslušné orgány státu Svatá Lucie - Vysoká komise (High Commision) Svaté Lucie v Londýně.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

St. Lucia má dvě letiště – mezinárodní, kde přistávají mezistátní letadla – Hewanorra International Airport ve Vieux Fort na nejjižnějším cípu ostrova a menší letiště Vigie Airport v Castries, kam směřují letadla z ostatních ostrovů v Karibiku. Všichni turisté, opouštějící ostrov, platí odletovou taxu 27 USD. American Airlines létají na St. Lucii denně, časté lety má i Air Canada a British Airways. Karibská společnost LIAT létá z ostrovů Antigua, Barbados, Dominica, Martinque, St Vincent a Trinidad. Z ostrova Martinique sem jezdí expresní katamarán. Ostrov je pouhých 44 km dlouhý a 23 km široký, takže netrvá dlouho dostat se z jednoho konce na druhý a projet zajímavá místa. Hodně lidí využívá veřejných minibusů, ale ty nejezdí večer a o víkendech velice sporadicky. Po ostrovech je nejlepší jezdit pronajatým autem, klienti si musí zakoupit buď na celnici po příletu nebo v půjčovně za nízký poplatek povolení řídit zde auto. Jezdí se vlevo.

 

Klima

Ostrov má stálé počasí jako stvořené pro milovníky opalování a trávení dovolené na pláži s průměrnou teplotou kolem 27ºC. Nejsušší období je od ledna do března, krátké dešťové přepršky padají především v horách od června do prosince, teplo je však stále.

 

Příroda

Ostrov St. Lucia má tvar slzy o délce 44 km a šířce 23 km. Vnitrozemí je hornaté, s nejvyšším vrcholkem Mt Gimie (950m) na jihozápadě, z hor padají hluboká údolí, v nichž rostou banánovníky a kokosové palmy. Geologicky nejzajímavější oblastí je oblast Soufrière na západním pobřeží – dva kónické vulkanické vrcholy Petit Piton a Gros Piton, dosahující kolem 760 m, a mezi nimi horké bublající sírové prameny Sulphur Springs. Co se týká vegetace na ostrově, sušší oblasti, kde rostou pouze kaktusy a ibišky, se tu střídají s džunglemi s divokými orchidejemi, liánami a dalším bujným exotickým rostlinstvem. Již pouhých 10% povrchu je nyní pokryto zbytkem deštného lesa, který je chráněnou přírodní rezervací, zdejší chloubou jsou vzrostlé gumovníky.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je východokaribský dolar (1 EC $), ostrov platí za dražší destinaci. Hotely poskytují převážně služby formou all inclusive, takže velké cenové rozdíly tu nejsou, cenově příznivější jsou pouze penziony. Kreditní karty VISA, MasterCard a American Express jsou přijímány poměrně bez problémů i třeba v půjčovnách aut. V restauracích se připočítává taxa 8% a poplatek za služby 10%, nedává se další spropitné.

 

Sportovní vyžití

Přestože na ostrově existují spíše hotelové resorty, které mívají spíše soukromé pláže, jsou zdejší pláže většinou veřejné. Nejhezčí pláže s jemným pískem jsou na severozápadním pobřeží mezi Gros Slet a Pigeon Point a také Choc Beach a Reduit Beach. Jihovýchodní pobřeží skrývá spoustu jeskyní a mořských zátok, jsou však dostupné pouze člunem. Windsurfing se dá provozovat buď na jižním výběžku u Vieux Fort nebo na severovýchodním pobřeží u Cas-en-Bas. Potápěči najdou nejlepší místa na západní straně ostrova a u Anse Chastanet je v moři množství barevných korálů, mořských hub a korálových rybek a dá se tu i šnorchlovat V hornatém vnitrozemí jsou tři vyznačené trasy pro pěší turistiku.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Castries – hlavní město ostrova je obchodním centrem a především živým přístavem. Nejčilejší ruch se odehrává právě u přístavu v ulicích Jeremie a Peyniers, kde je spousta stánků s místními řemeslnými výrobky. Město bylo založeno v 18. století, ale postupně třikrát zpustošeno a většina historických objektů byla zničena, zachovalo se pouze tiché náměstí Dereka Walcotta s dřevěnými domy z 19. století a katedrálou Immaculate Conception, proti níž se nachází 400 let starý strom.

Rodney Bay -  v této rozlehlé chráněné zátoce leží resort Reduit Beach a malá rybářská vesnička Gros Islet. V Rodney Bay Marina je největší jachetní přístav na ostrově.

Pigeon Island National Park – původně ostrůvek, kde si první francouzský obyvatel ostrova, Jambe de Bois, vytvořil v roce 1550 základnu, odkud podnikal výpady na projíždějící španělské lodě. V roce 1970 byl ostrov propojen s pevninou písčitou cestou, přeměněn tak na poloostrov a vznikl zde národní park, krásné místo s pozůstatky pevnosti Fort Rodney a s tichou nádhernou pláží.

Soufrière – městečko bylo založeno Francouzi v roce 1746 a pojmenováno podle nedalekých sírových pramenů. V centru města je zajímavý kamenný katolický kostel a na trhu Soufrière Market se dají koupit pletené košíky, slaměné klobouky a koření.

Marigot Bay – půvabná chráněná zátoka na severozápadě ostrova s malou pláží s palmami je zezadu chráněná zelenou kopcovitou krajinou. Nachází se zde kotviště pro jachty.

Frigate Islands Nature Reserve – návštěva této přírodní rezervace na východním pobřeží ostrova se vzácnými druhy ptactva je organizována místními cestovními kancelářemi.

Vieux Fort – nejjižnější město ostrova zaujme zajímavou kombinací starých dřevěných domů a nové výstavby, je také důležitým přístavem a na východě města se rozkládají nádherné bílé pláže. Ze 730 m vysokého vršku Moule à Chique, vůbec nejjižnějšího bodu ostrova, se otvírá nádherný pohled buď do hornatého vnitrozemí nebo na jih na ostrov St. Vincent.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net