Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» St. Kitts a Nevis «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Ostrovy St. Kitts a Nevis jsou těmi nejospalejšími a nejklidnějšími místy v Karibiku a jednou z mála zemí, kde v ekonomice ještě převažuje zemědělství nad turistickým ruchem. Turisté ho ocení jako ideální místo pro odpočinek, kdy stihnou prozkoumat během dvou tří dnů všechny zdejší atraktivity a pak už mohu klidně lenošit na sluníčku. Při příletu na St. Kitts se otevře pohled na hornaté vnitrozemí a na skládačku políček s cukrovou třtinou, střídající se s nížinami, kopci, slanými jezírky a mořskými zátokami.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Ostrovy jsou nezávislými státem, členem britského Společenství, federace je konstituční monarchií v čele s anglickou královnou, kterou zastupuje guvernér. St Kitts má rozlohu 176 km², Nevis 93 km². Žije tu 40.700 obyvatel,  hlavním městem je Basseterre na jihu ostrova St. Kitts s 15.000 obyvateli. Oficiálním jazykem je angličtina. Hrubý národní produkt je 4.530 USD/osoba. Pro ekonomiku země mají největší význam pěstování cukrové třtiny a v posledních letech i turistický ruch.  Nejdůležitějšími partnery jsou USA, Velká Británie Kanada.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu. Většina letů je s mezipřistáním v USA, takže je nutné mít i americké vízum. Při příletu se někdy musí předložit zpáteční letenka. Při odletu se platí odletová taxa 40-50 USD.  Zdravotní rizika – úpal, dehydratace, některé druhy parazitů.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Letiště Bradshaw Airport je na ostrově St. Kitts nedaleko hlavního města, na ostrov létá denně společnost American Airlines z Miami, New Yorku a Bostonu s mezipřistáním v Portoriku.  Na ostrově Nevis je menší letiště Newcastle Airport, kam se létá z ostrovů Antigua a St. Martin. Ve městě Basseterre je přístav, kde kotví výletní lodi i jachty. Po ostrovech je nejlepší jezdit pronajatým autem, klienti si musí zakoupit za 20 USD místní řidičský průkaz, platný jeden rok. Jezdí se vlevo. Na ostrově St Kitts jezdí i minibusy, ale spíše sporadicky a bez pevného jízdního řádu. Na ostrově Nevis je lepší najmout si taxíka, busy zde nejezdí. Nejlepší spojení mezi oběma ostrovy je trajektem Caribe Queen, který  jezdí mezi přístavy Basseterre a Charlestown pět dní v týdnu. Jedna cesta trvá asi 45 minut a je to skutečně příjemná vyhlídková plavba. Mezi oběma ostrovy jsou samozřejmě i možné přelety malými letadly. Časové posunutí je minus 4 hodiny.

 

Klima

Ostrovy mají stálé počasí s průměrnou teplotou od 27ºC v noci do 30ºC ve dne, hlavní a dražší sezóna je mezi prosincem a únorem, takže je lepší naplánovat návštěvu těchto dvou ostrovů na období mezi červnem a srpnem, i když je třeba mít na paměti, že pokud dovolenou kombinujete i s návštěvou ostatních ostrovů v Karibiku, jinde může v tu dobu být až neúnosné vedro.

 

Příroda

St Kitts je podlouhlý, jeho délka je 37 km, šířka 11 km, a dominuje mu vznosná dřímající sopka Mt Liamunga. Jižní Nevis má kulatý tvar, je zelenější, ale také v jeho centru se tyčí sopka Nevis Peak, kterou takto pojmenoval Kryštof Kolumbus – její vrcholek schovaný v bílých oblacích vypadá jako zasněžený (španělsky sníh se řekne „neive“). Na obou ostrovech chybějí rozlehlé pláže, jsou tu spíš menší zátoky, ale mořské prostředí je zdravé, voda průzračná, jsou tu korálové útesy s barevnými mořskými houbami, korály, množstvím rejnoků, žraloků, úhořů a želv.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je východokaribský dolar (1 EC $), minimální útrata za ubytování bude 50 USD za den, za lepší pak 100 USD a více, další rozpočet si musí každý udělat podle svých dalších plánů, jak se po ostrovech bude pohybovat apod. Dá se platit i v amerických dolarech, v restauracích se připočítává taxa 7% a poplatek za služby 10%, pokud ne, pak je obvyklé dávat spropitné v této výši.

 

Sportovní vyžití

Nejhezčí pláže na ostrově St Kitts jsou na jihu v zátoce Frigate Bay, další malé chráněné zátoky lemují výběžek Southeast Penninsula. Další užší pláže s šedým nebo černým pískem jsou vhodnější spíš k procházkám či piknikům než k celodennímu lenošení. Na ostrově Nevis leží krásná dlouhá pláž s kokosovými palmami Pinney´s Beach od Charlestownu směrem na sever, další pláž s bílým pískem je na severu u Newcastle a v zátoce Qualie Bay na severovýchodě ostrova. Nejlepší potápění na ostrovech je buď na severovýchodě St. Kitts v zátoce Sandy Point Bay anebo v zátoce White House Bay na jihovýchodě. Milovníci windsurfingu – i začátečníci -  si oblíbili Qualie Bay na seveu ostrova Nevis.  Pro pěší turistiku neexistují žádné vyznačené trasy, proto je lepší se vydat do vnitrozemí raději s místním průvodcem. 

 

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Basseterre – v malém hlavním městě žije téměř polovina obyvatel ostrova. Město, obklopené zelenou kopcovitou krajinou, leží na konci široké zátoky. Název sice připomíná původní francouzské obyvatelstvo, ale jinak je ráz města spíše anglický. Přestože většina historických budov padla za oběť požáru v roce 1867,  zůstalo tu několik hezkých viktoriánských kamenných budov, kombinovaných s dřevem. Centrem je Independence Square – malý park s fontánou.

Old Road Town -  je jednou ze zastávek na vyhlídkové cestě, která vede podél celého pobřeží ostrova. Ve městě se vyrábí batikovaná látka a návštěvníci si mohou výrobu nejen prohlédnout, ale také si hotové výrobky koupit. Továrna na výrobu těchto látek Caribell Batik Factory leží na pozemcích bývalé plantáže Wingfield Estate.

Brimstone Hill Fortress National Park – místo, kdysi nazývané místním Gibraltarem, se nachází 13 km severozápadně od hlavního města, z jehož hlavní části, Citadely se 24 kanóny, se otvírá neskutečný výhled na ostrov St Eustatius a město Sandy Point Town. V Citadele je muzeum, připomínající koloniální historii ostrova. Vulkanický vršek Brimstone Hill je 244 m vysoký.

Southeast Penninsula – nejjižnější výběžek ostrova St Kitts je skutečně nádherný, s divokou přírodou, svěže zelenými travnatými pahorky a slanými jezírky, s krásnými plážemi Frigate Bay, North a South Friar´s Bay a Turtle Bay, hlavními obyvateli zde jsou malé opičky, které vám občas přeběhnou přes cestu.

Charlestown  – přestože je největším městem a obchodním centrem ostrova Nevis, je to spíš malé ospalé letovisko s několika zachovalými koloniálními budovami. V některých z nich se nyní nacházejí různá místní muzea, kde můžete dobře poznat místní historii, která se někdy dotýká i té evropské – je tu např. Muzeum admirála Horatia Nelsona, který se tu zamiloval a oženil s neteří místního guvernéra. Na jihu města je malé a téměř zapomenuté židovské muzeum.

Pinney´s Beach  - na nejkrásnější pláži ostrova s bělostným pískem, lemované téměř po celé délce vzrostlými kokosovými palmami, můžete nejen lenošit a opalovat se, ale podnikat také romantické procházky, při nichž se otvírají krásné výhledy na ostrov St. Kitts. Přímo na pláži si můžete prohlédnout i pevnost Fort Ashby, postavenou kolem roku 1702. Je poslední z osmi podobných, které se kdysi vypínaly podél severního pobřeží ostrova Nevis, nyní z nich zůstaly ruiny zdí a několik kanónů. Zde původně leželo město Jamestown, které bylo smeteno do moře při zemětřesení v roce 1680.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net