Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Sint Eustatius «

» UBYTOVÁNÍ

Ubytování zajišťujeme na přání klienta. V případě zájmu nás prosím kontaktujte.

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Tento malý klidný ostrůvek je jednou z nejopomíjenějších karibských destinací. I když tu chybějí velkolepé pláže, chybějí tu také davy turistů a život plyne pomalu a líně a člověku připadá, že se vrátil o několik desetiletí zpět.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Sint Eustatius patří k souostroví Nizozemské Antily které jsou autonomním územím Nizozemského království. Guvernér, jmenovaný nizozemskou královnou, je zodpovědný především za zahraniční záležitosti. Hlavním městem je Oranjestad. Rozloha ostrova je pouhých 21 km², žije zde asi 1.200 obyvatel. Ekonomika se opírá o cestovní ruch a rybolov. Nejdůležitějšími obchodními partnery jsou USA, Venezuela, Kolumbie a Nizozemsko. Oficiálním jazykem je holandština a angličtina.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu a pro mezipřistání v USA i americké vízum. Při příletu se musí předložit zpáteční letenka. Zdravotní rizika: sluneční úpal.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Na ostrůvek je několik letů denně ze sousedního St. Maartenu s leteckou společností Winair. V přístavu je kotviště jachet. Odjezdová přístavní taxa je 2 USD, pokud se jede na jiný ostrov Nizozemských Antil, u jiných ostrovů je to 10 USD na osobu. Na ostrůvku neexistuje autobusová doprava, takže pronájem auta je nejlepší způsob, jak se s ostrovem seznámit. Pokud chcete zůstat pouze v hlavním městě, auto není zapotřebí, město se dá projít pěšky, i když je poněkud rozlehlé. Na letišti čeká vždy několik taxíků.

 

Klima

Ostrov má stálé počasí s průměrnou teplotou kolem 29ºC, neklesají pod 22ºC a není zde žádné období dešťů. Nižší turistická sezóna s mírnějšími cenami nastává v období od prosince do února.

 

Příroda

St. Eustatius má tvar trochu jako tykev, je pouhých 8 km  dlouhý a 3 km široký. Sousední Saba je odtud asi 27 km na severozápad. Na jihovýchodní straně ostrova se tyčí do výše 600 m vyhaslý vulkán Mt Mazinga (známý taky pod jménem the Quill). Pobřežní útesy spadají strmě k  moři a na ostrově je jen několik pláží. Severní strana je kopcovitá, zatímco v centru je plošina, kde je letiště a na jih od něj i hlavní město. Jako i na dalších malých ostrůvcích Nizozemských Antil ani tady není možné zabloudit, je tu jen několik silnic. Ostrov je sušší, porostlý křovinami, které jsou tu a tam oživeny barevnými květy oleandrů, ibišků a bougainvillií. Různorodou flóru je možné najít na úpatí hory Mazinga. 

 

Měna, orientační ceny

Jako měnová jednotka zde platí měna Nizozemských Antil, jeden florín (1 Naf). Přestože ostrov je turisty velmi oblíbený, ceny za ubytování a stravu jsou poměrně příznivé, dražší hotely s polopenzí stojí 150 – 200 USD na noc, skromnější od 100 do 150 USD, cena ubytování bez stravy je kolem 75 USD.. Přijímají se i americké dolary, někde i kreditní karty. U hotelů se připočítává místní taxa 7%, v restauracích 10 – 15%.

 

Sportovní vyžití

Sint Eustatius má málo pláží vhodných ke koupání a plavání, jednou z nich je Oranje Beach, kde je klidnější moře, další Zeelandia Bay na východním pobřeží. Potápěči najdou při svých podmořských cestách zajímavé korálové formace a také několik potopených vraků lodí, ke kterým se musí s nimi potápět místní průvodci, aby tyto historické památky zůstaly uchráněny před lovci suvenýrů. U nejpopulárnějšího útesu Anchor Reef na jihozápadě ostrova najdou potápěči barevné mořské houby, korály, mořské želvy, humry a různé druhy ryb.

Sint Eustatius se pyšní dobrými terény pro pěší turistiku, nejoblíbenější výletní trasa je z Oranjestadu ke kráteru vyhaslé sopky Quill.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Oranjestad – je hlavním a vlastně jediným městem na ostrově. Starší část města (Lower Town) se rozkládá kolem nábřeží a původního přístavu a jsou zde i pozůstatky z koloniální éry, je tu také nejlepší pláž na ostrově a nový přístav. Novější část města (Upper Town) je spíše obchodní a rezidenční čtvrtí. Přímo v centru města je pevnost Fort Oranje s kanóny a baštami ze 17. století, z které je nádherný výhled na přístav a okolí. Zrušená synagoga Honen Dalim, pocházející z roku 1739 je nejstarší na západní polokouli, přestože dnes z ní zbyly jen trosky.

Fort de Windt – zde na jihu ostrova končí silnice z Oranjestadu. Kdysi tady stála malá pevnost z 18. století, nyní tu zbylo jen několik zrezavělých kanónů, ale ten, kdo sem dojde, je odměněn nezapomenutelným výhledem na ostrov St. Kitts a na bílé útesy na východ od pevnosti, podle nichž je ostrov Sint Eustatius dobře rozeznatelný od ostatních ostrovů.

Zeelandia – obec ležící 3 km na sever od hlavního města má sice pláž, ale ta není příliš vhodná ke koupání. Místo je vhodné spíš ke kratším procházkám podél pláže k útesům nebo k delšímu, asi 45 minut trvajícímu výšlapu do zátoky Venus Bay na severu ostrova.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net