Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» St. Barts «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Nejmenší ostrov ze souostroví French West Indies je pouhých 10 km dlouhý a na nejširším místě měří jen 4 km. Krásné pláže, romantické zátoky, poklidná atmosféra a bílé domky s červenými střechami připomínají spíš některý z ostrovů u francouzského pobřeží, také architektura, životní styl, kultura i kuchyně jsou čistě francouzské. Před několika desítkami let tady vybudovali svá sídla Rotschieldové a Rockefellerové a ostrov se stal postupně oblíbenou destinací členů královských rodin, popových hvězd a hollywoodských celebrit.

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

St Barts je stejně jako St. Martin podprefekturou ostrova Guadaloupe, které je francouzským zámořským departmentem. Ostrov má svého starostu, který je zodpovědný za místní administrativní záležitosti. Rozloha ostrova je pouhých 21 km², leží asi 25 km jihovýchodně od St. Martinu. Žije zde asi 5.000 obyvatel. Hlavním městem je Gustavia, ekonomika se opírá o cestovní ruch (ročně sem přijíždí asi 160 000 turistů)  a rybolov. Nejdůležitějšími obchodními partnery jsou USA a Francie. Oficiálním jazykem je francouzština, hodně se používá i angličtina.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu a pro mezipřistání v USA i americké vízum. Při příletu se musí předložit zpáteční letenka. Zdravotní rizika: sluneční úpal.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Na ostrůvek je několik letů denně ze sousedního St. Martinu i z Guadaloupe, dvakrát denně i z Portorika. Se St. Martinem je také denní lodní spojení. Stejně jako na jiných malých sousedních ostrůvcích ani zde neexistuje autobusová doprava, takže pronájem auta nebo motorky je tím nejlepším způsobem, jak ostrov poznat. Pokud mají klienti zájem pouze o cestu z letiště do hotelu, mohou si vzít taxi.

 

Klima

Ostrov má stálé suché počasí s průměrnou teplotou kolem 28ºC, neklesají pod 26ºC, průměrná teplota vody je vždy o 1ºC vyšší než vzduchu.

 

Příroda

St  Barts má podlouhlý tvar a hornatý povrch, na jeho okrajích je spousta malých skalnatých ostrůvků, z nichž největší a nejznámější je Île Fourchue, napůl potopený vulkanický kráter, jehož zátoka je kotvištěm jachet a okolí rájem pro potápění a šnorchlování. Vzhledem k suchému a vyprahlému povrchu tu z rostlinstva najdeme především  kaktusy a bougainvillea, po zemi se prohánějí ještěrky, iguany a nejedovatí hadi. V období mezi dubnem a srpnem kladou na plážích na severovýchodě ostrovy vejce mořské želvy, na přilehlých ostrůvcích sídlí kolonie mořských ptáků.

 

Měna, orientační ceny

Jako měnová jednotka zde platil francouzský frank, nyní EURO, používají se i americké dolary. Na ostrově je asi 40 hotelů od těch skromnějších po ty luxusnější, chybějí tu soukromé penziony, které činí ceny za ubytování přístupnějšími. Taxa je většinou v ceně, někde se přidává 5 – 10%.

 

Sportovní vyžití

St. Barts disponuje více než dvěma tucty pláží – jsou tu i hezké městské pláže jako St Jean, Flamands, Lorient a Shell Beach, ale pokud chcete najít ty klidnější, zajeďte si na Colombier, Saline a Gouverneur Beach. Na ostrůvcích kolem samotného St. Barts jsou nádherná místa k potápění a šnorchlování. Milovníci windsurfingu rozhodně musí navštívit chráněnou zátoku Grand Cul-de-Sac nebo zátoku v St. Jean.  Samozřejmostí jsou pěší turistika a procházky, které ke zde strávené dovolené neodmyslitelně patří.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Gustavia – je hlavním městem a zároveň nejdůležitějším přístavem. Jsou tu nejen historické budovy, ale také pouliční kavárničky, kde turisté tráví poklidná odpoledne, a protože město je vlastně bezcelní zónou, dají se tu výhodně nakoupit klenoty nebo módní oblečení v četných buticích – většina jich je podél Nábřeží Republiky. U staré radnice je malá tržnice s ovocem a zeleninou a s produkty místních řemesel a umění.

Shell Beach -  je jiným názvem pro Anse de Grand Galet, jednu z nejhezčích zdejších pláží s množstvím mušliček, která je vzdálená pouhých 10 minut chůze od přístavu.

Corossol – malebná rybářská obec s pláží s hnědým pískem, lemovanou modrými a oranžovými rybářskými čluny leží pouhé 2 km na severozápad od hlavního města.

Flammands – jedno z nejoblíbenějších letovisek s bílou písčitou pláží, průzračnou mořskou vodou a malou hotelovou zónou leží na západě ostrova. Poloostrov na západní straně pláže odděluje Flammands od zátoky La Petite Anse, kde je díky skalnatým útesům dobré šnorchlování.

St. Jean – je turisticky nejpopulárnějším místem na ostrově. Místo nemá vlastní centrum, jde vlastně o pás hotelů, restaurací a obchůdků podél bílé písčité pláže. Tyrkysově zbarvená voda a korálové útesy zaručují krásné koupání, potápění i šnorchlování.

Grand Cul-de-Sac – zátoka na severovýchodě ostrova, nejoblíbenější místo pro windsurfing.

Saline Beach – půvabná dlouhá pláž, nepříliš vyhledávaná davy turistů, pojmenovaná podle nedalekého slaného jezírka.

Gouverneur Beach – pláž ve tvaru písmene U, ohraničená na obou koncích vysokými útesy, je oblíbeným místem pro slunění a pikniky.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net