Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Saba «

» UBYTOVÁNÍ

Ubytování zajišťujeme na přání klienta. V případě zájmu nás prosím kontaktujte.

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Saba je nejmenším ostrůvkem Nizozemských Antil, je nejméně turisticky vytížená. Není typickou plážovou destinací, pláží má velice málo, ale zato se pyšní nádhernou přírodní scenérií, dobrými možnostmi pro pěší turistiku a vynikajícím potápěním. Malé půvabné vesničky slibují spíše klidný odpočinek než bouřlivý noční život.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Saba patří k souostroví Nizozemské Antily, které jsou autonomním územím Nizozemského království. Guvernér, jmenovaný nizozemskou královnou je zodpovědný především za zahraniční záležitosti. Hlavním městem je The Bottom. Rozloha je pouhých 13 km², žije zde asi 1.200 obyvatel. Ekonomika se opírá o cestovní ruch. Nejdůležitějšími obchodními partnery jsou USA, Venezuela, Kolumbie a Nizozemsko. Oficiálním jazykem je holandština a angličtina.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu a pro mezipřistání v USA i americké vízum. Při příletu se musí předložit zpáteční letenka. Zdravotní rizika: sluneční úpal.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Na ostrůvek je několik letů denně ze sousedního St. Maartenu s leteckou společností Winair. Ostrov nedisponuje přístavem pro veliké výletní lodi, výletní čluny, menší lodi a katamarány ze Sint Maartenu kotví v zátoce Fort Bay. Zde a ještě v zátoce Well´s Bay kotví také jachty. Odjezdová přístavní taxa je 2 USD, pokud se jede na jiný ostrov Nizozemských Antil, u jiných ostrovů je to 10 USD na osobu. Na ostrůvku neexistuje autobusová doprava, nelze pronajímat motorky ani kola, půjčoven aut je velice málo a je lepší objednat si je předem. Silnice jsou úzké, strmé, jezdí se vpravo a nepoškrábané auto tu téměř nenajdete. Jediná pumpa je ve Fort Bay. Hodně se tu stopuje a u každého letadla čekají taxíky.

 

Klima

Ostrov má stálé počasí s průměrnou teplotou kolem 27ºC, s malými odchylkami v letním období (červen – srpen) a zimním období (prosinec – únor). Vzhledem k různé nadmořské výšce je ve  Windwardside na jihovýchodě chladněji než v hlavním městě na jihozápadě ostrova.

 

Příroda

Saba leží asi 2000 km jihovýchodně od Floridy a 310 km východně od Portorika. Ostrov je vlastně nejzápadnějším rohem trojúhelníku, který vytvářejí ostrovy Sint Maarten a Sint Eustatius. Na ostrově Saba je nemožné se ztratit. Je tu pouze jedna hlavní silnice, která vede ze severovýchodu od letiště vnitrozemím přes Hell´s Gate, Windwardside, St John´s a Bottom a končí na jihu v přístavu Fort Bay. Druhá silnička vede z Bottom na sever do Well´s Bay. Na ostrově nejsou žádné pláže ani nížiny, téměř uprostřed ostrova se nachází vulkanický vrcholek Mt Scenery, vysoký 890 m. Na ostrůvku nejsou žádné řeky ani potoky, západní strana je sušší, jediným porostem jsou tu křoviny a kaktusy, východní má bohatší vegetaci a v kopcovitém vnitrozemí rostou palmy a další tropické dřeviny. Na ostrově najdete spoustu exotických kvetoucích rostlin jako jsou oleandry, ibišky nebo orchideje.

 

Měna, orientační ceny

Jako měnová jednotka zde platí měna Nizozemských Antil, jeden florín (1 Naf). Přestože ostrov je turisty velmi oblíbený, ceny za ubytování a stravu jsou poměrně příznivé, dražší hotely s polopenzí stojí 150 – 200 USD na noc, skromnější od 100 do 150 USD, cena ubytování bez stravy je kolem 75 USD. Mezi letní a zimní sezónou nejsou velké cenové rozdíly. Přijímají se i americké dolary, někde i kreditní karty. U hotelů se připočítává místní taxa 5%, v restauracích 10 – 15%.

 

Sportovní vyžití

Saba má vynikající podmínky pro potápění, většina z potápěčsky přitažlivých míst leží na klidnější západní straně ostrova mezi Tent Bay na jihu a Diamond Rock na severu, nejkrásnější jsou Tent Reef Wall s barevnými mořskými houbami a korály a Diamond Rock s bohatým podmořským životem, množstvím různých druhů žraloků a dalších dravých ryb. Příznivci šnorchlování si užijí u Torrens Point a ve Wells Bay, kde je také jediná možnost ke koupání na ostrově – malá kamenitá plážička. Klienti hotelů používají hotelové bazény.

Saba má ideální terény pro pěší turistiku, je tu sedm značených turistických tras, z nichž nejoblíbenější je výstup lesem na vrcholek Mt Scenery.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

The Bottom – hlavní město je sice administrativním centrem ostrova, ale prakticky je to klidné, půvabné letovisko s pitoreskními úzkými uličkami s kočičími hlavami, starým anglikánským kostelem a exoticky  vonícími v noci kvetoucími vysokými kaktusy.

Fort Bay – nejdůležitější přístav na ostrově leží asi jeden kilometr na jihozápad od hlavního města.

Hell´s Gate – když vystoupíte na letišti z letadla a pohlédnete vzhůru do kopců, nemůžete přehlédnout vesničku Hell´s Gate, jejíž domky malebně šplhají do svahu. Hlavní budovou zde je kostel Holy Rosary Church, postavený ve starém stylu před pouhými třiceti lety, za nímž se nachází nákupní centrum, kde se dá koupit nejkrásnější krajka na ostrově a podomácku vyráběný kořeněný likér.

Cove Bay – jediné místo na severovýchodě ostrova s poměrně klidným mořem. Cove Bay je chráněná zátoka, kam se dá dojít během deseti minut hezkou procházkou od letiště. Na sever odtud vede vycházková trasa podél příkrých skalnatých útesů do místa Flat Point.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net