Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Martinik «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Ostrov Martinik (Martinique) je malým kouskem Francie v karibském tropickém ráji. Nosí se tu francouzská móda, v pekařství si ostrované i turisté kupují k snídani křupavou bagetu nebo sladký croissant, ale hudba, znějící z barů, nočních klubů či prostě na ulicích, každému připomene, že ostrov má vlastní kulturu, vycházející z místních tradic a prostředí. Hlavní město Fort-de-France je moderní město s půvabnou atmosférou a na ostrově je mnohem více měst a obcí, než bývá v Karibiku obvyklé. Téměř třetinu ostrova však pokrývají lesy a další část pole s ananasovníky, banánovníky a cukrovou třtinou. Přes velký rozvoj cestovního ruchu a neustávající příliv turistů se zde najdou i tiché rybářské vesnice, nedotčené panenské pláže a v horách množství turistických tras.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Martinique je francouzským zámořským departmentem, hlavou státu je francouzský prezident. Hlavním městem je Fort-de-France se 100.000 obyvateli. Rozloha ostrova je 1080 km², žije zde asi 415.000 obyvatel. Ekonomika se opírá o cestovní ruch, potravinářský průmysl (výroba rumu a cukru), zemědělství (pěstování banánů a cukrové třtiny) a rafinerii ropy. Hrubý národní produkt je 10.700 USD na osobu, hlavními hospodářskými partnery jsou Francie, Guadeloupe, Velká Británie, Itálie, Francouzská Guayana. Oficiálním jazykem je francouzština, mluví se i anglicky a kreolským nářečím patois.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu a pro mezipřistání v USA i americké vízum. Při příletu se musí předložit zpáteční letenka. Zdravotní rizika: sluneční úpal, diarrhoea.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Nejlepší přímé letecké spojení z Evropy na Martinique je samozřejmě z Francie, letecké společnosti Air France, AOP, Air Liberté a Nouvelles Frontières zajíšťují denní lety na ostrov. Z USA existují přímé a časté lety z Miami a New Yorku. Odletová taxa z ostrov je asi 5 EUR. V oblasti Karibiku zajišťují přelety mezi jednotlivými ostrovy a ostrovem Martinique letecké společnosti Air Martinique, Air Guadeloupe a LIAT.  Mezi ostrovy Martinique, Guadeloupe, Dominica a St. Lucia funguje pravidelné spojení trajektem. Velice oblíbený je zde jachting a existuje tu mnoho společností, kde je možné si jachtu pronajmout. Nejlepším a nejobvyklejším způsobem dopravy na Martinique je pronájem auta či motocyklu a vzhledem k tomu, že taxíky jsou zde poměrně drahé, je nejlepší naplánovat si vyzvednutí auta přímo na letišti Lamentin, které se nachází pouhých 9 km východně od hlavního města Fort-de France a 20 minut jízdy od hotelové zóny v Pointe du Bout. Levným způsobem přepravy jsou autobusy, známé jako „taxis collectifs“, z nichž většina jezdí mezi Fort-de-France a Saint—Pierre. Mezi Fort-de-France a oblastí Point du Bout s hotelovými resorty jezdí pravidelně místní trajekty (= vedettes), dobrá alternativy pro turisty, kteří mají strach řídit v místním provozu nebo nechtějí použít autobus či taxi.

 

Klima

Ostrov má stálé teplé slunné počasí s průměrnou teplotou kolem 25ºC po celý rok, nejvyšší vlhkost je v září, nejsušší měsíc je duben. Nejlepším obdobím pro návštěvu Martinique je doba mezi únorem a květnem, kdy není takové horko, ale je nutné mít na paměti, že to je vrcholná turistická sezóna s nejvyššími cenami.

 

Příroda

Ostrov Martinique leží ve východním Karibiku, na jihu a západě je omýván Karibským mořem a na severu a západě vodami Atlantského oceánu. Nejbližšími ostrovy jsou Dominica na severu a St. Lucia na jihu. Rozmanitý povrch ostrova, měřícího na délku 65 km a na šířku 20 km, tvoří kopce, nížiny i hory – nejvyšší hora Mont Pelée, aktivní sopka na severu ostrova, ční do výšky 1397 m. Centru ostrova dominuje malebné pohoří Pitons du Carbet, dosahující výšky 1207 m. Na Martinique se objevuje množství barevných kvetoucích rostlin, jejich výskyt se liší podle nadmořské výšky a vlhkosti. Svahy hor pokrývají deštné lesy, v jižní sušší části je spíše sušší vegetace, např. kaktusy, akácie apod.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou byl francouzský frank, nyní EURO, používají se i kreditní karty VISA a MasterCard. Kursy v hotelových recepcích jsou výrazně nižší kursy než v bankách nebo směnárnách. Spropitné a taxy za služby jsou většinou v hotelích i restauracích zahrnuty v ceně. ale platí se i americkými dolary. Při ubytování se snídaní v luxusním hotelu, který má v ceně i provozování vodních sportů, a s pronájmem auta je nutné počítat s denními náklady kolem 300 USD, u skromnějšího ubytování o 100 až 150 USD méně. Těm nejskromnějším, kteří vyhledají skromné ubytování a budou jezdit busem, stačí 80 USD na den.

 

Sportovní vyžití

V hornatých oblastech Martinique jsou skvělé možnosti pěší turistiky, obzvláště pak v deštném lese v pohoří Pitons du Carbet, na východním poloostrově Caravelle Penninsula nebo pak poněkud náročnější v okolí nejvyšší hory Mont Pelée a v celé panenské oblasti severního pobřeží. Nejkrásnější pláže s bílým pískem a nejlepšími možnostmi se nacházejí na jihozápadě ostrova kolem střediska Les Trois Illets - Grande Anse, Anse Mitan a Anse du Diamant. Pokud turisté chtějí vychutnat ideální spojení úžasného panoramatu, slunce, písku a - především mimo víkend - samoty, měli by navštívit pláže Dunkerque, Baham a Anse Trabaud na jižní špičce Martinique. Pláže na severovýchodě s šedým a černým pískem nejsou zdaleka tak malebné a především nejsou pro koupání příliš bezpečné. Během vulkanické erupce v roce 1902 se poblíž zátoky Saint-Pierre Bay potopilo asi dvanáct lodí, takže sem směřuje většina zkušených a zapálených potápěčů, začátečníci najdou klidnou vodu a množství korálů v Grand  Anse. Největší množství ryb a krabů lze pozorovat v podmořských jeskyních u Cap Enragé. Dobré podmínky ke šnorchlování jsou poblíž Grand Anse, Saint-Anne a podél západního pobřeží mezi Saint-Pierre do Anse Ceron. Ti, kteří chtějí trávit aktivnější dovolenou především v hotelových resortech, mohou využít osmnáctijamkové golfové hřiště v Trois-Illets nebo  tenisová hřiště u všech větších hotelů, surfování, veslování a lovy mořských ryb jsou možné na jihozápadním pobřeží téměř všude. Skutečně spektakulárním zážitkem je účast na kohoutích či zmijích zápasech.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Fort-de-France – přestože se jedná o největší a nejkosmopolitnější středisko této oblasti Karibiku, jeho největší kouzlo spočívá v zasazení do okolní přírody  - leží na okraji zátoky v Baie des Flamands a na severu je rámováno pohořím Pitons du Carbet. Je to je pulzující, živé středisko a spojení kouzla pařížských ulic s atmosférou Karibiku je skutečně neopakovatelné. Kolem jachtového přístavu se prostírá 5 ha zeleně, nazývaných La Savane, a obklopených hotely, restauracemi, kavárnami a butiky. Milovníci trhů by měli navštívit trh s ovocem a zeleninou nedaleko od katedrály St. Louise a rybí trh na řece Riviere Madame. Martinique je nazýván právem květinovým ostrovem a turisté by neměli vynechat návštěvu botanické zahrady Balata na severu hlavního města. Stojí zde také kostelík - kopie pařížského Sacré Couer.

Saint-Pierre  - bývalé hlavní město, někdy také nazývané „malou Paříží“, bylo téměř zničené vulkanickou erupcí v roce 1902 a  téměř celé postavené znovu, přesto však některé domy s tepanými kovovými balkóny evokují atmosféru konce 19. století. Na jih od města se rozprostírá dlouhá pláž s šedivým pískem, kde najdete Muzeum Paula Gauguina s připomínkami jeho pobytu zde v roce 1887.

Route de le Trace – trasa, sledující cestu vedoucí na sever od hlavního města do hor deštnými lesy s vysokými kapradinami a bambusovníky.

Les Salines – nejpopulárnější pláž ostrova na jižním výběžku je sice hojně navštěvována především o víkendech, ale je tak rozlehlá, že si tu své místo k odpočinku a opalování najde skutečně každý. Jméno dostala podle Ětang des Salines, velkého solného jezera v pozadí. Pozor na jedovaté stromy na jihovýchodním cípu pláže – většina z nich je označena červenou značkou.

Sainte-Marie – jedním z klíčů poznání kultury a historie ostrova je rum, který se zde díky bohaté produkci cukru vyrábí ve velkém množství a vynikající kvalitě. Nejlepším začátkem je návštěva Muzea rumu v Saint-James Plantation distillery severně od města Sainte-Marie, kde samozřejmě můžete rum i ochutnat.

Anse Céron – jen několik kilometrů na sever od Saint-Pierre krátkou vyhlídkovou trasou dojedete k překrásné pláži Anse Céron s černým pískem, zasazené v divoké přírodě, připomínající džungli. V pozadí pláže rostou kokosové palmy a v průzračném moři leží ostrůvek, spíše skála, Ilet la Perle, oblíbená potápěčská lokalita. Přestože místo leží poměrně o samotě, vybavenost je velice dobrá – na pláži jsou sprchy, toalety, piknikové stolky i malý obchůdek.

Grand Rivière půvabná klidná rybářská vesnička, ležící mezi pobřežními útesy na nejsevernějším výběžku ostrova Martinique. Na nábřeží, lemovaném barevnými rybářskými čluny, si můžete na trhu koupit čerstvou rybu, na západní straně letoviska jsou dobré podmínky pro surfaře. Zde začíná dvacet kilometrů dlouhá trasa pro pěší turisty, vedoucí do zátoky Anse Couleuvre na severozápadním pobřeží.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net