Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Guadeloupe «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Ostrov Guadeloupe je centrem karibské kreolské kultury, ovlivněné jak kouzlem Francie, tak africkým vlivem. Turisté z celého světa sem jezdí kvůli neopakovatelnému spojení moderních měst, klidných vesniček, deštných lesů a výjimečně krásných pláží. Z ptačí perspektivy se ostrov jeví jako zelený motýl, koupající se v tyrkysově zbarveném sametu. Severovýchodní „křídlo“ se nazývá Grand-Terre a je plošší, pokryto banánovými a třtinovými plantážemi. Pobřeží je nazýváno Normandií tropů a nacházejí se zde sněhobílé pláže. Druhé, jihozápadní „křídlo“ - Basse-Terre -  je hornatější, krajina je členitější a jsou zde pláže s trochu rezatým a tmavě šedým  pískem. Největším městem a zároveň hospodářským centrem je Pointe-a-Pitre na Grand-Terre. Správním střediskem je však město Basse-Terre na stejnojmenné části ostrova.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Guadeloupe je francouzským zámořským departmentem, hlavou státu je francouzský prezident. Hlavním městem je Basse-Terre se 14.000 obyvateli. Rozloha ostrova je 1780 km², žije zde asi 420.000 obyvatel. Ekonomika se opírá o cestovní ruch, potravinářský průmysl (výroba rumu a cukru) a zemědělství (pěstování banánů a cukrové třtiny). Hrubý národní produkt je 9.200 USD na osobu, hlavními hospodářskými partnery jsou Francie, Martinik a USA. Oficiálním jazykem je francouzština, mluví se zde i kreolským nářečím.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu a pro mezipřistání v USA i americké vízum. Při příletu se musí předložit zpáteční letenka. Zdravotní rizika: sluneční úpal, diarrhoea.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Nejlepší přímé letecké spojení z Evropy na Guadeloupe je samozřejmě z Francie, letecká společnost Air France zajišťuje spojení mezi Paříží a Pointe-à-Pitre. Z USA a Kanady se létá na ostrov přímo s Air France nebo Air Canada, případně s mezipřistáním v San Juan v Portoriku. V oblasti Karibiku zajišťují přelety mezi jednotlivými ostrovy a ostrovem Guadeloupe letecké společnosti Air Martinique, Air Guadeloupe a LIAT.  Pravidelné lodní spojení funguje mezi ostrovy Guadeloupe a Martinik (4 hodiny cesty), Guadeloupe a Dominica (2 hodiny) a Guadeloupe a St Lucia (6 hodin). Jednou týdně jede i pasažérská loď mezi Francií a jejími zdejšími zámořskými departmenty, provozovaná společností Compagnie Générale Maritime. Jako na jiných ostrovech v Karibiku i zde na Guadeloupe nejlépe poznáte místní prostředí a přírodu, když si pronajmete auto, které vám bude po dobu pobytu k dispozici. Na ostrově jsou zastoupeny všechny významné zahraniční společnosti, ale skutečně vybírat si můžete pouze na letišti, protože v hotelích, kde si půjčuje auto většina turistů, mají obvykle zastoupení pouze 1 – 2 půjčovny. V žádném případě neprohloupíte, když si vezmete auto od některé z místních zavedených společností (Jumbo Car, JFC, Europcar), které jsou levnější než např. Hertz nebo National. Pozor na nelegální nebo pololegální půjčovny, které nabízejí sice nejlepší ceny pronájmu, riziko spojené s případnými problémy v případě nehody nebo poruchy je však značné. Provoz na silnicích s výjimkou Point-à-Pietre není příliš hustý, jezdí se vpravo a značení je přehledné. Samozřejmě, že je možné jezdit po ostrově i busy, které jezdí od časného rána do podvečera. Na ostrůvky kolem Guadeloupe je nejlepší spojeni trajektem. Na Guadeloupe je čas mínus pět hodin.

 

Klima

Guadeloupe má tropické klima, ale velká horka jsou po většinu roku příjemně redukována pasáty. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje v rozmezí 22 a 30ºC po celý rok, moře má téměř po celý rok teplotu kolem 27ºC.  Měsíce leden až duben jsou suché, deště lze očekávat převážně od července do listopadu, krátké přeháňky mohou přijít kdykoliv, ale prudké přeháňky rychle vystřídá slunce, které vše během chvilky vysuší.

 

Příroda

Ostrov vulkanického původu ve tvaru motýla dělí na dvě poloviny – Basse-Terre a Grand–Terre úzký mangrovníkový kanál Rivière Salée. Návštěvníci části ostrova Basse-Terre se mohou vydat po západním pobřeží silnicí plnou zatáček, ze které je výhled na malebné zátoky a černé pláže. Na jihozápadě zve k návštěvě hlavní město Basse-Terre. Najdeme zde mimo jiné výstavné domy,  postavené ve starém koloniálním stylu, a překrásně položenou botanickou zahradu. Opravdovým zážitkem pro návštěvníky tohoto ostrova je výlet do vnitrozemí. Nachází se zde Parc National de la Guadeloupe - 20 000 ha velký tropický zázrak přírody s hučícími vodopády, hustým deštným pralesem a malebnou vysočinou.Nejvyšším vrcholkem je vulkán La Soufrière, vysoký 1467 m. Během okružní cesty po Grande-Terre lze spatřit okouzlující krajinu s idylickými vesnicemi, živými rekreačními středisky, tajemnými bažinami, zátokami a plážemi, chráněnými před větrem. Nejoblíbenějšími místy ke koupání jsou centra na jihu - Gosier, Ste. Anne, St. François. Jsou zde také nudistické pláže, nejznámější je Pointe Tatare. Na jih od Guadeloupe se nacházejí malé idylické ostrůvky Marie-Galante a Iles-des-Saintes, častý cíl jednodenních výletů. Marie-Galante s medově zbarvenými písečnými plážemi a tyrkysově zelenou vodou je skutečnou oázou klidu.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou byl francouzský frank, nyní EURO, používají se i kreditní karty VISA, AMERICAN EXPRESS a MasterCard. Kursy v hotelových recepcích jsou výrazně nižší kursy než v bankách nebo směnárnách. Spropitné a taxy za služby jsou většinou v hotelích i restauracích zahrnuty v ceně. Denní útrata se pohybuje podle úrovně ubytování a služeb, které čerpáte, od 100 do 250 USD na osobu.

 

Sportovní vyžití

Sportovní možnosti na Guadeloupe jsou nepřeberné. Tento ostrov byl jedním z prvních v Karibiku, kde vypukla surfařská horečka. Od října do května se surfuje v La Moule, Port-Louis a Anse Bertrand, od června do srpna v Saint-Anne, Saint Francois a Petit-Havre. Pigeon Island platí jako jedno z 10 nejlepších míst na světě pro potápění. Na ostrově je i 18tijamkové golfové hřiště, 41 tenisových hřišť, lze se věnovat veslování a rybaření. Vzhledem k velkému množství kvalitních pláží různých typů patří k hlavní dovolenkové činnosti na ostrově koupání, slunění a odpočinek. Rušnější pláže s bílým pískem najdete v přímořských letoviscích Gosier, Saint-Anne a Saint-François, opuštěné idylické pláže s bílým korálovým pískem pak na severovýchodě v Anse à la Gourde nebo v Anse Tarare. Zatímco na východním pobřeží Grand-Terre se spíše surfuje, západní pláže se hodí k plavání a koupání. Na Basse-Terre jsou nejnavštěvovanější a nejhezčí pláže na severní špici – Grande Anse se zlatým pískem nebo Plage de Tillet. Turistům doporučujeme trasy v Parc National de la Guadeloupe.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Pointe-à-Pitre – největší město ostrova působí dojmem moderního obchodního centra, ale jeho atmosféra je okořeněná koloniální architekturou a karibským vlivem. Město má původ už roku 1654, kdy se veškerý ruch soustředil na rybím trhu u přístavu, kde se nachází podél vnitřního přístavu La Darse i dnes pulzující tržnice, kde ženy v pestrých turbanech prodávají zde vypěstované ovoce, zeleninu, květiny, koření a  místní řemeslné výrobky a rybáři prodávají čerstvě ulovené ryby přímo z člunů. Nejlépe lze vnímat zdejší atmosféru a vůni při posezení v jedné z pouličních kaváren pod vzrostlými palmami na náměstí Place de la Victoire. Milovníci historie by neměli vynechat návštěvu jednoho z místních muzeí.

Parc National de la Guadeloupe  - velkolepý národní park v srdci Basse-Terre skýtá nezapomenutelné zážitky jak při jízdě, tak při pěších túrách deštnými lesy s orchidejemi nebo horskými vršky, porostlými vřesem. Rezervace je rozdělena na dvě části trasou Route de la Traverse, půvabnou horskou cestou, vinoucí se mezi bambusovníky, mahagoníky a gumovníky. Žádný z návštěvníků si nenechá ujít zastávku u nevyššího vodopádu Cascade aux Ecrevisstes či u houpajícího se mostu přes řeku Bas-David.

Saint-François – původně rybářská osada se stala druhým největším turistickým resortem na Guadeloupe. Město leží na východě Grand-Terre a zatímco jeho západní část si zachovala provinční charakter, východní část se svým charakterem zcela přizpůsobila rozvinutému cestovnímu ruchu. Jachtový přístav je lemovaný restauracemi, luxusními hotely, půjčovnami aut a butiky. Pokud turisté přijíždějí na ostrov s cílem odpočinout si na pláži či při hraní golfu, potom toto letovisko bude pro ně tou správnou volbou.

Ostrovy Iles-des-Saintes – zejména Terre-de-Haut – jeden z nejlíbivějších ostrůvků v Karibiku na jih od Guadeloupe se pyšní francouzským naturelem a středomořským vzhledem. Tento malý kousek země nabízí překrásnou krajinu s vulkanickými vrcholky a hlubokými mořskými zátokami, které však mohou být o víkendech nebo ve vrcholné sezóně přeplněné turisty. Většina místních obyvatel žije v  Bourg des Saintes, malebné osadě viditelně normanského typu, jejíž úzké uličky lemují domky s červenými střechami a dvorky s kvetoucím ibiškem. V severní části města je zachovalá pevnost Fort Napoleon z poloviny 19. století, obklopená kaktusovou zahradou, kde můžete zblízka pozorovat leguány.

Marie-Galante – největší z ostrovů, patřících ke Guadeloupe. Leží od svého velkého souseda 25 km na jih a nabízí svým návštěvníkům kromě nádherné scenérie nepřelidněné pláže a klid. Na ostrově se pěstuje odedávna cukrová třtina a v Distillerie Poisson se vyrábí pod značkou Père Labat nejlepší zdejší rum.

La Désirade – ostrov, ležící asi 10 km od nejvýchodnější špičky Grand-Terre, je v podstatě nejzaostalejším a také nejméně navštěvovaným ze souostroví. Jeho historii poznamenala dlouholetá izolace, protože po dobu dvou set let byl kolonií pro malomocné (leprosárium bylo zavřené v roce 1950). V nynější době se obyvatelé ostrova zabývají rybolovem, stavbou člunů, zemědělstvím a chovem ovcí. Příroda na ostrově má pouštní charakter, ale pobřeží je lemováno kokosovými palmami a na severním výběžku je kaktusová zahrada. Neobydlená severní strana má skalnatou linii a poněkud nebezpečné otevřené moře, zatímco jižní  se může pochlubit pěknými písečnými plážemi a klidnou vodou.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net