Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Grenada «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Zkušení návštěvníci Karibiku dovedou ocenit ostrov Grenada jako jeden z nejbarevnějších a nejzajímavějších v této oblasti, jako ostrov, kde se střídá hornaté vnitrozemí s deštnými lesy a vodopády s drsným pobřežním pásem s chráněnými zátokami a romantickými plážemi. Hlavní město St. George´s je považováno za jedno z nejmalebnějších přístavních měst v Karibiku. Země dostala přezdívku „Spice Island“ – „Ostrov koření“, pěstuje se tu ve velkém muškátový ořech, muškátový květ, skořice a zázvor.

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Ostrov je nezávislým územím v rámci britského Společenství, federace je konstituční monarchií v čele s anglickou královnou, kterou zastupuje guvernér. Ostrov má celkovou rozlohu 340 km², žije tu 97.600 obyvatel, hlavním městem je St. George´s s 30.000 obyvateli. Oficiálním jazyky jsou angličtina a patois, založená na francouzštině. Hrubý národní produkt je 3.500 USD/osoba. Pro ekonomiku země mají největší význam potravinářský průmysl  - výroba potravin a nápojů, oděvní průmysl a turistický ruch.  Nejdůležitějšími partnery jsou USA, Velká Británie, Trinidad a Tobago, Holandsko a Německo.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu. Většina letů je s mezipřistáním v USA, takže je nutné mít i americké vízum. Při příletu se musí předložit zpáteční letenka. Zdravotní rizika – úpal, diarrhea, horečka dengue a střevní paraziti.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Na Grenadu létá týdně několik přímých letů z New Yorku a Miami, poměrně časté lety jsou také z USA s mezipřistáním v San Juan v Portoriku. Přímé lety na Grenadu jsou i z Velké Británie. Z oblasti Karibiku přistávají na grenadském letišti Point Salines denně letadla z Barbadosu, Trinidadu a St. Vincent. Odletová taxa zde činí 15 USD. Jachty přistávají v zátoce Prickly Bay nebo u Hillsborough na ostrůvku Carriacou, který k této zemi také  patří. Velké výletní lodi kotví u St. George´s. Pokud se jedná o cestování po Grenadě, mezi samotným ostrovem Grenada a sousedícím Carriacou je několik přeletů denně. Na Grenadě jezdí i busy – minivany, na Carriacou méně, ale také, bohužel jejich provoz končí brzy zvečera, takže je rozhodně lepší vypůjčit si auto v některé z místních četných půjčoven – je nutné koupit si místní řidičský průkaz, jezdí se vlevo. Mezi Grenadou a Carriacou jezdí pravidelně i katamarány. Časové posunutí – minus pět hodin.

 

Klima

Co se týče počasí, návštěvník ostrova se prakticky nemůže splést. Je tu stálé počasí s průměrnou teplotou kolem 27ºC. Nejsušší měsíce jsou od ledna do května, nejvíce srážek spadne mezi červnem a listopadem. Nejedná se samozřejmě o žádné dlouhé deštivé dny, spíš krátké srážky, teplo je stále. Hlavní turistická sezóna je samozřejmě v nejsušších období, druhý víkend v srpnu se tu koná největší slavnost roku – karneval.  

 

Příroda

Pouhých 100 km severně od Venezuely leží stát Grenada, tvořený vlastně třemi ostrovy – největší Grenadou a menšími Carriacou a Petit Martinique. Toto souostroví je nejjižnější v řadě korálových ostrůvků, které na severu začínají ostrovem St. Vincent, na jih od Grenady leží pouze Trinidad a Tobago. Grenada má zvláštní ekosystém deštných lesů, křovin, zakrslých lesů a suchých nížinatých lesů. Díky tomu, že jsou i v suchém období časté a krátké dešťové přeháňky, působí krajina svěžím dojmem.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je východokaribský dolar (1 EC $).  Denní útrata se pohybuje od 70 do 250 USD podle typu ubytování, stravy, způsobu dopravy – můžete si vybrat mezi skromnějšími ubytovacími zařízeními a komfortními hotely a mezi levnými i vyhlášenými drahými restauracemi. Jsou přijímány i americké dolary, kreditní karty pouze ve větších hotelích a v některých půjčovnách aut. V restauracích se připočítává k ceně taxa 8% a poplatek za služby 10%, nedává se další spropitné.

 

Sportovní vyžití

Na ostrově Grenada je dostatek bílých písčitých pláží, nejhezčí na jihozápadě – Grand Anse, Morne Rouge Bay a True Blue. Pokud chcete mít pláž sami pro sebe, vydejte se spíš na Carriacou. Moře kolem Grenady skrývá nádherné korálové útesy s barevnými korály, bohatý podmořský život s množstvím ryb a želv a na dně leží i vraky potopených lodí, takže potápění je jedním z hlavních sportů, které tu turisté provozují. Nejvyhledávanějšími místy jsou Bose Tref, Dragon Bay a Grand Mal Point. Nejlepší šnorchlování si užijí příznivci tohoto druhu vodního sportu u Molinière Point severně od St George´s. Dobré terény na pěší turistiku najdete ve vnitrozemí ostrova Grenada v deštném lese Grand Etang, nejhezčí z vycházkových tras se jmenuje Seven Sisters Falls Trail a vede podél sedmi vodopádů.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

St George´s – malebné hlavní město ostrova shlíží z vršku na přístav, který má tvar jezdecké boty a je právem považováno za jedno nejkrásnějších v Karibiku. Pyšní se půvabnou polohou, strmé úzké uličky šplhají do vršku a jsou lemovány pastelově zbarvenými kreolskými domy s červenými střešními taškami. V živém přístavu kotví nákladni lodi, velké výletní parníky a veselé barevné dřevěné škunery z Carriacou. Přístav, nazývaný Carenage, je obklopen výstavnými domy s obchody a pouličními kavárnami, nad nimi stoupají nahoru úzké ulice a celá scenérie je zakončena svěže zelenými granadskými pahorky. K dominantám města patří dvě pevnosti – Fort George a Fort Frederick, každá chrání město z jedné strany a otvírá se odtud nádherný výhled na přístav a okolí.

Grand Anse – tato zátoka je nejdůležitější zdejší rekreační zónou s dlouhou bílou písčitou pláží, jejíž barva krásně kontrastuje s tyrkysově zbarvenou mořskou vodou. Je tu však poněkud rušněji, takže větší klid a pohodu najdete, když překročíte poloostrov u Quarantine Point a vkročíte do zátoky Morne Rouge.

Grand Etang Road – silnice, vedoucí vnitrozemím ostrova Grenada deštným lesem Grand Etang, je místy velice úzká a točivá, míjí spoustu vodopádů a turistických stezek.

Sauters – největší místo severního pobřeží ostrova Grenada znamená ve francouzštině „skok“ – na památku toho, jak zdejší obyvatelé raději ukončili svůj život skokem z pobřežního útesu, než aby padli do rukou francouzských vojáků. Z útesu se naskýtá krásný pohled na okolní krajinu s rybářskými čluny, plážemi, skalními útvary a blízkými ostrovy.

Bathway Beach – neudržovaná pláž na severovýchodě ostrova s korálovým pískem jen kousek od tří maličkých ostrůvků – Sugar Loaf, je soukromé území s jedinou opuštěnou chatou na jižním konci, na dalším ostrově Green Island je jen několik opuštěných budov a žádná pláž a na třetím, Sandy Island, je prázdný hotel a hezká pláž.

Carriacou – malý poklidný ostrov na sever od Grenady, kde život plyne skutečně pomalým tempem. Polovina z 12.000 „obyvatel“ jsou kozy, bezstarostně se potulující suchou křovinatou krajinou, sem tam oživenou kaktusem, akátem či bougainvilleou. Na plážích zde najde soukromí a klid skutečně každý a nikdy není problém najít ubytování. Z Carriacou se otvírají neskutečné pohledy na sousední Grenadiny a při jeho pobřeží je několik ostrůvků, kde se dá po potápění a šnorchlování uspořádat piknik.

Petit Martinique – 5 km severovýchodně od Carriacou vystupuje z moře tento okrouhlý vulkanický ostrůvek. Pro zdejší obyvatele je zdrojem obživy moře, na ostrově je sice škola, kostel, jeden penzion a obchod, ale nenajdete tu ani poštu, ani banku ani celnici. Po západním pobřeží vede sice jediná zdejší silnice, ale každý se tu pohybuje převážně pěšky.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net