Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Dominica «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Ostrov Dominica se dá v podstatě označit za „neturistickou destinaci“, protože má neporušenou přírodu, není přelidněný a nenajdete tu bílé písčité pláže, za kterými se do Karibiku jezdí. Zato se však Dominica pyšní neuvěřitelně krásným svěžím hornatým vnitrozemím s deštnými lesy, vodopády, jezery, horkými prameny a více než dvěma sty řek, spěchajícími z hor směrem k mořskému pobřeží. Ostrov má nejvyšší hory v Karibiku, nejvyšší vrchol Morne Diablotin měří 1447 m. Kromě přírodních krás každého návštěvníka zaujme spojení britské, francouzské a indiánské kultury – ostrov je domovem největší indiánské komunity ve východním Karibiku.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Dominica je nezávislým státem v rámci Britského společenství, hlavou státu je anglická královna. Hlavním městem je Roseau. Rozloha ostrova je 166 km², žije zde asi 71.500 obyvatel, 90% z nich je afrického původu. Ekonomika se opírá o zemědělství (pěstování banánů a kokosové palmy), cestovní ruch, výrobu obuvi a nábytku. Hrubý národní produkt je 3.400 USD na osobu, hlavními hospodářskými partnery jsou země Caricom, Itálie, USA, Velká Británie, Japonsko a Kanada. Oficiálním jazykem je angličtina, hovoří se i nářečím patois, které vychází z francouzštiny.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu, vstupní vízum, o něž se žádá na velvyslanectví Velké Británie,  a pro mezipřistání v USA i americké vízum. Při příletu se musí předložit zpáteční letenka. Zdravotní rizika: sluneční úpal, diarrhoea.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Na ostrov Dominica nelétají ani z Evropy, ani z USA přímé lety. Evropské letecké společnosti British Airways a Air France a americká společnost Američan Airlines mají přímé lety na sousední karibské ostrovy. Místní meziostrovní přelety zajišťuje především společnost LIAT a na Dominicu se létá z ostrovů Martinik, Guadeloupe, Portoriko, St. Lucia, St. Martin, Antigua a Barbados. Při odletu z ostrova Dominica se platí nízká odletová taxa, v rámci některých přeletů mezi ostrovy lze mít stopover na ostrově Dominica zdarma. Ostrov má dvě letiště - větší Canefield Airport poblíž hlavního města a menší Melville Hall Airport na severovýchodním pobřeží u města Marigot. Co se týká lodního spojení, lodní společnost L´Express des Iles spojuje hlavní město a přístav Roseau na Dominice jak s ostrovem Martinik, tak s ostrovem Guadeloupe. Cesta moderním katamaránem z ostrova na ostrov trvá asi dvě hodiny. Jako na jiných ostrovech v Karibiku i zde se nejlépe seznámíte s místním prostředím a přírodou, když si pronajmete auto, které vám bude po dobu pobytu k dispozici. Většina půjčoven je v hlavním městě Roseau. Řidičům musí být minimálně 25 a maximálně 65 let a musí vlastnit řidičské oprávnění nejméně dva roky. Na celnici po vstupu na ostrov je nutné zakoupit si místní řidičský průkaz. Značení cest je poměrně slušné a jezdí se vlevo. Pokud se vám řídit nechce, k dispozici jsou taxíky, a pro ty, kteří chtějí cestovat levněji a mají dobrodružnější povahu, zde jezdí i autobusy, především na západním pobřeží mezi hlavním městem Roseau a Scotts Head na jihu a Portsmouth na severu ostrova. Ve večerních hodinách a v neděli téměř nejezdí. Časové posunutí je minus pět hodin.

 

Klima

Dominica stálé tropické klima, na pobřeží se průměrná teplota pohybuje kolem 29ºC, v horách je o poznání chladněji a deštivěji. Vrcholná sezóna trvá od prosince do února, ale na rozdíl od jiných ostrovů zde nenastává v tomto období prudké zvýšení cen, takže tyto měsíce jsou na návštěvu ostrova nejvhodnější.

 

Příroda

Dominica leží 800 km severovýchodně od Caracasu a 600 km jihovýchodně od ostrova Portorico, sousedními ostrovy jsou Guadeloupe (95 km na sever) a Martinik (90 km na jih). Hory ve vnitrozemí, přitahující déšť jako magnet, jsou nejvyššími ve východním Karibiku a slouží jako vodní zdroj pro dvě stovky vodních toků, valících se z horských hřbetů k pobřeží hlubokými údolími. Na ostrově se nacházejí různé druhy vegetace – nejen rozsáhlé deštné pralesy, ale i zakrslé porosty, věčně zelené lesy nebo suchá křoviska. Typickým stromem je gommier, obrovský gumovník, z jehož kmene se vyráběly kánoe. Kvete zde samozřejmě množství různobarevných rostlin, za barevně nejkrásnější je považována národní květina „bwa kwaib“ – stovky šarlatově zbarvených květů této rostliny obsypou každé jaro suchá křoviska, rostoucí na vyprahlejším západním pobřeží. Na své si zde přijdou i ornitologové, protože na Dominice se vyskytuje více než 160 druhů ptactva, mezi nimiž kraluje největší z papoušků, nazývaný „Sisserou“, dorůstající délky až 50 cm.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je východokaribský dolar (1 EC$). Ostrov není destinací pro klienty, kteří hledají hotelový luxus nebo rušné hotelové plážové resorty. Ubytovací kapacity se soustřeďují v místech, která jsou spíše východiskem pro výlety za objevováním ostrovní přírody. Za nejlepší ubytování se stravou se musí počítat s částkou kolem 150 USD denně, nejskromnější bude stát asi 50 USD/den. Samozřejmě denní náklady se různí podle způsobu trávení času, pronájmu aut či nákupu suvenýrů. V obchodech, restauracích či taxíku lze platit i dolary, ale lepšího kursu lze dosáhnout výměnou na místní měnu. Ve většině hotelů, lepších restaurací, půjčoven aut a obchodů s potápěčskými potřebami se přijímají i kreditní karty VISA, AMERICAN EXPRESS a MasterCard. Hotely připočítávají k účtům taxu za služby ve výši 10%.

 

Sportovní vyžití

V porovnání s ostatními karibskými ostrovy nemá Dominca pohlednicově krásné pláže, protože písek zde má černou barvu. Nejlepší pláže jsou na severozápadě v okolí Portsmouthu, východní pobřeží má spíše divočejší ráz, ale i tady jižně od Calibishie se najde několik úseků se zlatavým pískem a poklidným mořem, kde se dobře plave i šnorchluje. Co se týká vodních sportů, spíše než za koupáním se jezdí na Dominicu za vynikajícím potápěním. Divoká přírodní scenérie ostrova pokračuje i pod vodou, kde se vytvarovaly příkré srázy, vulkanické oblouky, věžičky a jeskyně. Nejlepší potápěčská lokalita je oblast zátoky  Sufrière  Bay poblíž jihozápadního pobřeží, kde mezi podmořskými zdmi a jeskyněmi proplouvají rejnoci, barakudy a různě zbarvené rybky a kde se vyskytuje nepřeberné množství pestrobarevných hub a korálů. Také na severu ostrova se najde několik výborných míst k potápění, například Castaways Reef, Grande Svane, Rodney´s Rock a Toucari Bay, pro začátečníky je vhodná oblast kolem Champagne. Zvláštností je horký podmořský pramen u Pointe Guignard.  Moře v okolí ostrova má poměrně velkou hloubku, a to umožňuje pozorování velryb a delfínů – nejvhodnějším obdobím je časový úsek od října do března. Lze spatřit i orku, nebo velryby – zabijáky či trpasličí velryby.  Nejoblíbenějším druhem sportovního vyžití na ostrově je turistika. Putování deštnými lesy, podél řek či vodopádů se stane pro návštěvníky ostrova nezapomenutelným zážitkem. Z přírodní rezervace Natural Forest Reserve vede cesta nepříliš obtížným terénem papouščí rezervací k nejvyšší hoře ostrova. Národní park Morne Trois Pitons National Park nabízí treky tou pravou divočinou – zelenou džunglí i dýmající vulkanickou krajinou, končící u jezera s vařící se vodou. V oblasti Soufrière se dají podnikat výlety na horském kole.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Roseau – přestože toto hlavní město patří v oblasti Karibiku k těm chudším, rozhodně ne k těm nevzhledným. Město je z vnitrozemí chráněno zelenými horami a centrum má příjemnou atmosféru udržovaného města -  majitelé obchůdků myjí denně chodníky a ulice jsou lemovány starobylými kamennými a dřevěnými budovami. Mořské nábřeží bylo zcela přestavěno po několikerém útoku hurikánu David a pyšní se nyní zbrusu novým přístavem pro výletní lodi a promenádou. Město má sice také několik moderních budov, ale přesto jakmile poodejdete z centra do bočních tichých uliček, připadá vám, že jste se vrátili v čase o stovky let. Na tržišti, které v minulosti smutně proslulo jako místo, kde se konal trh s otroky, dnes můžete denně koupit čerstvé ovoce, zeleninu, květiny či ryby. K nejzajímavějším budovám a místům patří kamenná katolická katedrála, anglikánský kostel, botanická zahrada a veřejná knihovna, založená v roce 1905.

Cabrits National Park  - národní park ležící na kouzelném poloostrově na severním výběžku ostrova. Z pevnosti Fort Shirley, která bývala v 18. století sídlem britské posádky, čítající 800 vojáků, se otvírá nádherný výhled na zátoku Prince Rupert Bay na severozápadním pobřeží ostrova. K národnímu parku patří i pobřežní korálové útesy a nachází se v něm i nejrozsáhlejší ostrovní bažina.

Carib Territory – území o 1500 ha, rozkládající se ve středu východního pobřeží ostrova, je domovem většiny ze tří tisíc karibských indiánů, žijících na Dominice. Krajina v Territory má spíše venkovský ráz, podél cest rostou banánovníky, chlebovníky a divoké heliconie. Nejdůležitější osadou je Salybia a největší atrakcí jedinečný přírodní úkaz - L´Escalier Tête Chien – láva navrstvená do tvaru schodů, působící dojmem, že vystupuje přímo z oceánu. Tyto „schody“ se staly součástí mnoha karibských indiánských legend.

Layou River Area – největší řeka ostrova, Layou, ústí do moře na západě poblíž střediska St. Joseph. Řeka protéká poklidnou venkovskou krajinou s kokosovníky a banánovníky podél obou břehů. V měsících, kdy není příliš prudká, je oblíbeným místem ke koupání ve sladké vodě. St Joseph, poklidná rybářská vesnička, se zvedá do mírného svahu z malé černé písčité pláže. Nejhezčí pláž této oblasti – Mero – je odtud jen malý kousek na sever.

Portsmouth – druhé největší město na ostrově leží na severozápadě na břehu zátoky Prince Rupert Bay.

La Morne Trois Pitons National Park – národní park v jižní části ostrova leží na území 6880 hektarů a najdete tu nejdivočejší a nejzajímavější přírodu na ostrově s velkými kontrasty. Je to hornatá vulkanická oblast jak s deštným lesem i hustou džunglí, tak i s malým jezírkem Esmerald Pool v zeleni u paty krásného vodopádu nebo horkým bublajícím jezerem s vařící se vodou Boiling Lake.

Scotts Head – malá rybářská vesnička s pouhými osmi sty obyvateli na jihozápadním výběžku ostrova. Milovníci potápění se spouštějí  do podmořské propasti Scotts Head Drop a prozkoumávají tu korálový převis s množství mořských hub a měkkých korálů.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net