Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Curaçao «

» UBYTOVÁNÍ

AKTUÁLNÍ POČASÍ

» HOLIDAY BEACH HOTEL & CASINO

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Ostrov Curaçao je jedním z trojice tzv. ABC ostrovů – Aruba, Bonaire, Curaçao – a je nazýván „královnou“ souostroví Nizozemské Antily" – politicky je dominujícím článkem souostroví. Ostrov skýtá odpočinek, vysoký standard služeb, pohostinnost a v hlavním městě ostrova Willemstad se najde mnoho příležitostí dobře se najíst, nakoupit si či si prostě jen tak vychutnat neopakovatelnou atmosféru tohoto karibského města.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Ostrov je součástí Nizozemských Antil, autonomní zámořské provincie Nizozemského království s vlastní správou. Curaçao má rozlohu 444 km², žije tu 170.000 obyvatel. Hlavním městem je Willemstad se 140.000 obyvateli. Nejdůležitějším odvětvím ekonomiky jsou rafinace ropy, výroba fosfátů, bankovnictví a nyní i turistický ruch. Hrubý národní produkt je 11.500 USD/osoba, hlavními obchodními partnery jsou Venezuela, Mexiko, USA a některé země EU. Oficiálním jazykem je nizozemština, používá se také angličtina, španělština a papiamento – kreolský jazyk, který je směsicí prvků portugalštiny a španělštiny. 

 

Vstupní formality

Ke vstupu na Curaçao není zapotřebí mít vstupní vízum, je nutné předložit pas, platný minimálně 6 měsíců, a zpáteční letenku. Pokud se letí s mezipřistáním v USA, je zapotřebí mít i americké vízum. Maximální délka pobytu je 14 dní, s možností prodloužení na 90 dní. Zdravotní rizika – úpal, dehydratace, popálení korály.  Časové posunutí – minus pět hodin. 

 

Letecká doprava, doprava na místě

Z Evropy létá přímo na ostrov denně holandská společnost KLM z Amsterodamu, z Portugalska z Lisabonu pak Air Portugal. Z USA existuje spojení s American Airlines, Aruba Airlines, Guyana Airlines a United z New Yorku, Miami Chicaga a Atlanty. . Air Aruba také zajišťuje meziostrovní přelety mezi ostrovy Curaçao, Aruba a Bonaire a letecká společnost Avensa létá z ostrova do jižní Ameriky do Caracasu ve Venezuele. U mezinárodních odletů a na Arubu se platí odletová taxa 10 USD, u přeletů v rámci Nizozemských Antil 6 USD. Letiště Hato leží 12 km severozápadně od hlavního města a na přilétající návštěvníky ostrova zde čekají taxíky, autobusy či půjčovny aut. Jezdit po ostrově pronajatými autem nebo džípem je také nejoblíbenějším a nejdobrodružnějším způsobem poznávání ostrova, neboť se sice jezdí vpravo, ale doprava je poněkud chaotická, značení špatné nebo vůbec žádné a oslové a kozy vám mohou vstoupit do vozovky kdekoli a kdykoli – dokonce i v hlavním městě. Pokud chcete poznat okolí hlavního města Willemstad, nasedněte na nábřeží Punda do žlutého autobusu a vydejte se na zajímavou cestu ve společnosti místních obyvatel. Pokud se chcete vyhnout řízení a nechcete jet autobusem, pronajměte si taxi (označené TX), kterým můžete absolvovat za smluvní cenu projížďku po celém ostrově.

 

Klima

Curaçao má stálé počasí s průměrnou roční teplotou kolem 28ºC a vrcholná sezóna, trvající od prosince do dubna, souvisí s chladným či deštivým počasím v těchto měsících v Severní Americe nebo Evropě. Období mírných srážek je v listopadu. Pokud si chcete užít potápění v poměrném klidu, vyberte si období od září do začátku prosince, naproti tomu pokud horujete pro rušné a exotické období karnevalu, vyberte si k návštěvě ostrova spíš únor – tady však počítejte s nejvyššími cenami. Curaçao leží mimo pásmo hurikánů.

 

Příroda

Curaçao leží 65 km východně od „sesterského“ ostrova Aruba, 50 km západně od Bonaire a pouhých 70 km severně od jihoamerické Venezuely. Ostrov má protáhlý úzký tvar, na délku měří 60 km a na šířku 5 km. Příroda se nevyznačuje velkou rozmanitostí, ostrov je suchý, prašný, poměrně plochý – nejvyšší vrcholek Mt Christoffel dosahuje pouhých 370 m. Za typickou zdejší rostlinu se považuje kaktus, vyskytující se v různých druzích, nejvzácnější kadushi může dorůst až do výšky 10 m. Mahagoníky, které tu rostly dříve, byly už bohužel téměř zlikvidovány.  Fauna odpovídá suchému prostředí - po ostrově se potuluje spousta koz a oslů, lze tu spatřit nejedovaté hady, dlouhé jako lidská paže, množství ještěrek a některé exotické druhy ptactva.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je 1 Antilský florín (Naf), nazývaný zde „guilder“. Dovolená na ostrově Curaçao není levnou záležitostí, nejdražší položkou bývá ubytování, hotely jsou skutečně velice nákladné. Cenově přijatelnější variantou se jeví pobyt v „landhuisen“ – bývalých holandských plantážnických sídlech, která byla přeměněna v pohodlné penziony. V případě ubytování v luxusním hotelu s plnou penzí a s pronájmem auta je třeba počítat s částkou cca 200 USD/den, minimum ve skromnějším penzionu bez stravy je asi 75 USD/den. Americké dolary jsou přijímány téměř všude stejně jako kreditní karty. K ceně ubytování se připočítává taxa 7% a poplatek za služby 12%, v restaurací 10%. Pokud jste opravdu spokojeni, spropitné ve výši 5 – 10% personál vždy potěší.

 

Sportovní vyžití

Na ostrově Curaçao nejsou rozlehlé písčité pláže, které jsou typické pro ostatní karibské destinace, ale na závětrné straně vznikly malé přírodní pláže s možnostmi příjemného a romantické koupání a slunění. Nejkrásnější pláž neleží na ostrově samotném, ale na Klein Curaçao, neobydleném pásu ostrůvků při jihovýchodním pobřeží ostrova. Milovníci potápění a šnorchlování si užijí na severu ostrova na plážích Playa Kalki s chráněnou jeskyní s průzračnou a klidnou hladinou či na plážích playa Lagun a Knipbaai nebo na jihu, kde leží v moři potopený téměř neporušený remorkér. Vyznavači turistiky i speleontologie najdou výborné terény v jeskyních v přírodní rezervaci Christoffel National Park v severní části ostrova.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Willemstad – hlavní město Nizozemských Antil je právem zařazeno na seznam UNESCO jako jedna z nejpozoruhodnějších městských oblastí na světě. Město je rozdělenou mořskou zátokou a zároveň přístavem St Anna Bay na dvě části – východní Punda a západní Otrobanda jsou spojeny pontonovým mostem, známým jako pod názvem „Svingující stará dáma“. Punda je nejstarší částí města a je tu řada stylových holandských domů ze 17. a 18. století. Synagoga Mikové Emanuel z roku 1732 je nejstarší v Americe. Pozornost budí takzvaný „plovoucí trh“ – „ mercado flotante“ – obchodníci z Venezuely sem přijíždějí denně přes moře s čerstvou dodávkou ovoce, zeleniny a ryb. Prodejní stánky samozřejmě ve skutečnosti neplují, ale jsou tak blízko u moře, že skutečně budí ten správný dojem. Pevnost Fort Amsterdam, která byla kdysi centrem  města, je nyní sídlem vládních úřadů Nizozemských Antil. Západní čtvrť Otrabanda ( „druhá strana“), která vznikla v 17. století jako předměstí Willemstadu, je vyhledávaným místem s malebnými barevnými nízkými budovami a nejstarší bazilikou v Karibiku – St. Anna Basilica. V bývalé námořnické nemocnici je dnes sídlo Muzea ostrova Curaçao.

Christoffel National Park – rozsáhlý park vznikl v roce 1970 spojením několika bývalých plantáží. Dá se projet džípem buď 9 km dlouhou pobřežní cestou nebo 12 km dlouhou horskou silnicí, nejlepším způsobem je však celodenní pěší výlet s „výstupem“ na 370 m vysoký vrcholek Mt Christoffel, odkud se dá za jasných dnů dohlédnout až na ostrov Bonaire.

Curaçao Underwater Marine Park -  podmořská oblast s 20 km korálových útesů leží při jihozápadním pobřeží ostrova. Potápěči mohou objevovat nejen barevné korály, ale také několik vraků včetně malého remorkéru, ležícího v hloubce pouhých 6 m a porostlého oranžově zbarvenými korály.

Playa Kalki – asi 40 minut pomalé jízdy na sever od Willemstadu najdete ideální místo, kde pořídíte kýčovitě krásné fotografie do alba – záběr, jak sedíte pod palmou s koktejlem v ruce, shlížíte na tyrkysové moře, v pozadí skály – jakou hezčí památku na pobyt na ostrově si člověk může přát?

Hato Caves – návštěvu jeskyní na severním pobřeží by si nikdo neměl nechat ujít, ale pouze v doprovodu průvodce. V rozsáhlém jeskynním komplexu, vytvořeném podzemními vodami před několika miliony let, vznikla jezírka, vodopády, stalaktity a stalagmity, jsou tu korálové zdi a zkamenělí korýši. Vchod do jeskynního komplexu zdobí klec s papoušky, tukany, želvami a iguanami. 

Kas di Pali Mashi – tento původně venkovský dům, ležící půl hodiny jízdy západně od Willemstadu, nyní slouží jako muzeum, bar a restaurace.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net