Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Bonaire «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Ostrov Bonaire – jeden z trojice tzv. ABC ostrovů – Aruba, Bonaire, Curaçao – patří k souostroví Nizozemské Antily. Malý ostrov má tvar bumerangu a je považován za skutečný potápěčský ráj. Na rozdíl od sesterských ostrovů Aruba a Curacao si Bonaire poněkud drží odstup od turistického ruchu, je tu snaha o zachování přírodních zdrojů. V době, kdy turisté a především potápěči ještě ostrov neznali, se proslavil především produkcí soli. Dalším symbolem ostrova se stali plameňáci, kterých tu žije velké množství.

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Ostrov je součástí Nizozemských Antil, zámořské provincie Nizozemského království s vlastní správou. Bonaire má rozlohu 285 km², žije tu 13.000 obyvatel. Hlavním městem je Kralendijk s 1.800 obyvateli. Nejdůležitějším odvětvím ekonomiky je stále produkce soli, rafinace ropy, nyní i turistický ruch. Hrubý národní produkt je 11.500 USD/osoba, hlavními obchodními partnery jsou Aruba, Honduras a USA. Oficiálním jazykem je nizozemština, používá se také angličtina, španělština a papiamento – kreolský jazyk, který je směsicí prvků portugalštiny a španělštiny. 

 

Vstupní formality

Ke vstupu na Bonaire není zapotřebí vízum, je nutné předložit pas, platný minimálně 6 měsíců, a zpáteční letenku. Pokud se letí s mezipřistáním v USA, je zapotřebí mít i americké vízum. Maximální délka pobytu je 14 dní, s možností prodloužení na 90 dní. Zdravotní rizika – úpal, dehydratace, žlutá horečka.  Časové posunutí – minus pět hodin. 

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Z Evropy létá přímo na ostrov několikrát týdně holandská společnost KLM z Amsterodamu. Z USA existuje spojení s American Airlines a Aruba Airlines z New Yorku a Miami. Air Aruba také zajišťuje meziostrovní přelety mezi Arubou a Bonaire a Curacao. Z jižní Ameriky létá na Bonaire přímá linka z Caracasu ve Venezuele. Platí se odletová taxa 10 USD. Letiště Flamingo´s Airport leží 5 km na jih od hlavního města. Ostrov nemá pravidelné spojení trajektem s dalšími ostrovy. Na ostrově je možné buď jezdit taxíkem, a to hlavně v případě, že chcete během jízdy dostat i renomovaný průvodcovský výklad. Nejlepším způsobem cestování po ostrově je samozřejmě vypůjčit si auto. Platí zde mezinárodní řidičský průkaz, řidiči ale musí být minimálně 21 let. Cestování autem není složité, řidiči si však musí dát pozor na kozy a osly, kteří se volně potulují přírodou a často vbíhají autům a kolům do cesty.

 

Klima

Bonaire má suché a horké klima, turistická sezóna se podřizuje – stejně jako na Arubě - spíše zimním měsícům v Severní Americe a Evropě, než počasí na ostrově, to je skutečně stálé s průměrnou roční teplotou kolem 27ºC. Srážky se vyskytují ojediněle od října do ledna. Bonaire leží mimo pásmo hurikánů. Nízká sezóna s výhodnými turistickými tarify trvá od května do poloviny prosince.

 

Příroda

Bonaire má tvar lidského ucha – jeho délka je 40 km a šířka kolem 8 km. Ostrov leží asi 72 km severně od pobřeží Venezuely a je nejméně osídlený a rozvinutý z ABC ostrovů. Sever ostrova je hornatý s nejvyšším vrcholkem Branadaris Hill (235 m) v národním parku Washington – Slagbaai National Park na severovýchodě. K území Bonaire patří i ostrůvek Klein Bonaire s rozlohou 600 ha. Moře kolem obou ostrovů je vlastně přírodní rezervací, Bonaire Marine Park existuje od roku 1979 a díky čistotě moře, podmořským útesům a hojnosti mořských živočichů tu najdou potápěči skutečný ráj. Na ostrově Bonaire se volně pohybují oslíci, kozy, po cestách se míhají ještěrky a ornitologové tu mohou najít až 200 druhů tropického ptactva. V salinách na jihu ostrova a na severovýchodě v národním parku lze pozorovat elegantní plameňáky.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je 1 florín Nizozemských Antil (Nfl). Přestože se traduje, že dovolenou na Bonaire vyhledávají pouze potápěči, není to tak docela pravda. Je však nutné mít na paměti, že hotely zde většinou nabízejí „package“ – pobyt se stravou i potápěčskými programy. Nejskromnější ubytování s penzí se dá sehnat asi za 100 USD na osobu a noc, to nejluxusnější stojí kolem 300 USD. Americké dolary jsou přijímány bez problémů, i když spíše doporučujeme vyměnit si místní měnu, kreditními kartami se platí v luxusnějších zařízeních. Většina hotelů i restaurací si do ceny připočítává taxu za služby ve výši 10 – 15%, spropitné se dává pouze taxíkářům.

 

Sportovní vyžití

Potápění – nejoblíbenější rekreační a sportovní činnost návštěvníků ostrova. Na závětrné straně ostrova leží více než čtyřicet míst vhodných k potápění s bohatým podmořským životem – želvami, pestrobarevnými rybkami, mořskými koníky a rejnoky. Nejvyhledávanějším místem je Pink Beach na jihozápadě ostrova, dalším je Salt Pier, kde se můžete potopit k vraku lodi Hilma Hooker do hloubky 30 m. Loď vezla marihuanu, celníci náklad zabavili a loď byla potopena. Vyznavači šnorchlování si přijdou na své na pobřeží ostrůvku Klein Bonaire. Díky příznivě a stále vanoucímu větru se na moři kolem ostrova dá výborně plachtit – ovšem s výjimkou  chráněného Marine Parku. Jedno z kotvišť leží i v hlavním městě Kralendijku. Ornitologové nesmějí při návštěvě ostrova vynechat „růžové oblasti“- Goto Meer na severozápadě a Pekelmeer na jihu, kde je nejvíce plameňáků. Ostrovem vede asi 300 km silnic a cest, takže krajina se dá dobře poznat a projet i na kole.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

Kralendijk – v ospalém hlavním městečku, jehož název znamená v holandštině „korálový útes“, žije pouhých 2000 lidí a jedinou hlavní ulici, která vede z jednoho konce na druhý, přejdete, co by kamenem dohodil. Město je půvabné, ačkoli není příliš bohaté na památky – k zajímavostem patří pevnost z 19. století Fort Oranje,  v níž je nyní umístěno vedení přístavu, a Bonaire Museum.

Washington – Slagbaai National Park – tento národní park o rozloze více než 55500 ha vznikl na území dvou bývalých rozlehlých plantáží na severozápadě ostrova. V parku se střídá kopcovitá krajina porostlá zákrsky s jezírky i turistickými stezkami. Jsou tu i jedny z mála hezkých pláží na Bonaire – na Playa Slagbaai na západní straně jsou skutečně výborné možnosti ke koupání a slunění a na severnější Playa Funchi i dobré příležitosti k šnorchlování v klidné průzračné vodě s množstvím korálů a barevných rybek. V blízkosti solných jezírek parku důstojně postávají růžoví plameňáci, k nim se však nesmí chodit příliš blízko.

Flamengo Sanctuary rozlehlá oblast se solnými jezírky v jižní části ostrova se stala domovem největšího množství plameňáků na západní polokouli, v současné době žije na 55 ha asi 10.000 těchto půvabných růžových ptáků. Blízká Witte Pan (růžová pláž) na jihozápadě je jednou z mála zdejších pláží.

Klein Bonaire – na malý neobydlený ostrůvek obklopený korálovými útesy se jede pouhou chvíli člunem z Kralendijku. Je populární zejména mezi potápěči a na rozdíl od „velkého“ Bonaire je tu i několik krásných bílých pláží.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net