Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Barbuda «

» UBYTOVÁNÍ

Ubytování zajišťujeme na přání klienta. V případě zájmu nás prosím kontaktujte.

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE - (společné pro ostovy Antigua a Barbuda)

Ostrovy Antigua a Barbuda jsou státem v severní části Malých Antil. Jižní Antigua se prý může pochlubit 365 plážemi – „na každý den v roce je tu jedna“, a poklidnou koloniální atmosférou se starými větrnými mlýny a opuštěnými cukrovými plantážemi. Barbuda, ležící od Antiguy 40 km na sever, se vyznačuje klidem, vzácnými druhy ptactva, romantickými plážemi a průzračně čistou vodou.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Ostrovy získaly v roce 1981 nezávislost v rámci britského Společenství, federace je konstituční monarchií v čele s anglickou královnou, kterou zastupuje guvernér. Antigua má rozlohu 280 km², Barbuda 161 km². Žije tu 66.500 obyvatel,  hlavním městem je St. Johns na ostrově Antigua.  Oficiálním jazykem je angličtina. Hrubý národní produkt je 8.200 USD/osoba. Pro ekonomiku země mají největší význam pěstování cukrové třtiny, rybolov a v posledních letech i turistický ruch.  Nejdůležitějšími partnery jsou USA, Velká Británie, Kanada a Barbados.

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu. Většina letů je s mezipřistáním v USA, takže je nutné mít i americké vízum. Při příletu se někdy musí předložit zpáteční letenka. Při odletu se platí odletová taxa 40-50 USD.  Zdravotní rizika – úpal, dehydratace, některé druhy parazitů.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Na letiště Antigua International Airport létá z USA v době hlavní turistické sezóny, tzn. od poloviny prosince do poloviny dubna, několik přímých letů denně, v mimosezóně je provoz poněkud omezený. Na Antiguu je možné dostat se s mezipřistáním na více než dvaceti ostrovech v Karibiku  s místní leteckou společností LIAT. Na ostrov Barbuda se létá pouze s mezipřistáním na ostrově Antigua. Platí se odletová taxa 35 USD. Výletní lodě kotví v přístavech St. John´s Harbour, jachty v přístavech English Harbour, Falmouth Harbour a Jolly Harbour. Jachty, plující na ostrov Barbuda, vyřizují na ostrově Angtigua všechny vízové náležitosti včetně povolení k vyplutí. Po ostrovech je nejlepší jezdit pronajatým autem, klienti si musí zakoupit v půjčovně za nízký poplatek povolení k řízení auta. K dispozici jsou i půjčovny motorek a kol. Jezdí se vlevo. Na ostrově Antigua jezdí ze St John´s každých 30 minut busy na jih do Falmouth a English Harbour, na sever ostrova autobusové spojení není. Mezi ostrovy Antigua a Barbuda neexistuje pevný jízdní řád pro lodní spojení, je lepší informovat se u místních cestovních kanceláří nebo v hotelích, které pořádají plavby mezi ostrovy několikrát denně. Časové posunutí je minus 5 hodin.

 

Klima

Nejvhodnější období na návštěvu ostrovů je od poloviny prosince do poloviny dubna, vrcholná turistická sezóna je v nechladnějších měsících lednu a únoru s průměrnou teplotou kolem 27ºC. V červenci a srpnu stoupají průměrné teploty až ke 30ºC, takzvané období dešťů s krátkými přeprškami nastává mezi zářím a listopadem, ale v podstatě se dá říci, že ostrovy patří k velmi suchým oblastem.

 

Příroda

Pobřeží ostrova Antigua je přerušováno četnými mořskými zátokami, nejhornatější je jihozápadní část ostrova s nejvyšším bodem Boggy Peak (400m). Zbytek ostrova je spíše zvlněnou plání s nízkými křovinami. Barbuda je téměř plochý korálový ostrůvek, nejvyšší bod dosahuje pouhých 45 m. Na západní straně ostrova je rozsáhlá laguna Codrington Lagoon. K ostrovům patří také skalnatý neobydlený ostrůvek Redonda, ležící 40 km jihozápadně od Antiguy.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je východokaribský dolar (1 EC $), je tu poměrně draho, minimální útrata za ubytování bude 50 USD za den, za komfortnější pak 100 USD a více, další rozpočet si musí každý udělat podle svých dalších plánů, jak se po ostrovech bude pohybovat apod., zda si pronajme auto nebo jachtu, co bude nakupovat a čemu se bude věnovat ve volném čase. Dá se platit i v amerických dolarech, i když kvůli přepočtu je lepší mít připravenou místní měnu. V restauracích se připočítává poplatek za služby 10%, nedává se další spropitné.

 

Sportovní vyžití

Antigua – to znamená především pláže. Pláže s bílým nebo zlatavým pískem, chráněné korálovými útesy, jsou většinou veřejné. Mezi ty nejhezčí patří pláže Dickenson a Runaway na severním pobřeží, Deep Bay a Hawksbill Beach na západ od St. John´s, Darkwood Beach na jih od Jolly Harbour, na východě ostrova patří ke špičce pláž v zátoce Half Moon Bay a v oblasti přístavu English Harbour skryté a klidné pláže Galleon Beach a Pigeon Beach. Antigua má vynikající možnosti potápění, najdou se tu korálové kaňony a zdi, podmořské jeskyně, je možné pozorovat žraloky, barakudy, korálové rybky i mořské želvy. Západní, mělčí pobřeží je vhodné pro začátečníky ve windsurfingu, zatímco východní pobřeží přitahuje zkušenější sportovce a vyznavače vodního slalomu. Na ostrově Antigua jsou i vhodné terény pro pěší turistiku, kdy se dá obdivovat nejen krajina, ale i historická sídla.

Ostrov Barbuda je skutečným rájem pro ty, kteří touží po klidu, odpočinku a lenošení na pláži, dobrém koupání a šnorchlování, také pro ornitology, kteří najdou zajímavé exempláře v Codrington Lagoon.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

St John´s – hlavní město s 30 000 obyvateli je sice obchodním a turistickým centrem ostrova, ale nepodřizuje se mezinárodním vlivům a zachovává si svůj ostrovní charakter. Většina turistů se pohybuje v okolí přístavu na nábřeží Heritage Quay nebo na nábřeží Redcliffe Quay, kde je většina restaurací, obchodů a galerií umístěna v restaurovaných původních kamenných a dřevěných domcích. Při návštěvě města nezapomeňte navštívit Muzeum ostrovů Antigua a Barbuda, kde je zobrazena celá jejich historie. Dominantou města je anglikánská katedrála s dvěmi věžemi. Původní stavba pocházela z roku 1681, nynější barokní kamenná stavba byla postavena v roce 1847 po ničivém zemětřesení. Pevnost Fort James, nacházející se na severní straně přístavu, pochází z roku 1675, ale dnešní podobu získala v roce 1739. Zbylo tu ještě několik z původních 36 kanónů a zbytky zdí.  

English Harbour -  kdysi námořní základna ostrova je dnes místem, kde se soustřeďuje nejvíce historických budov na ostrově, největší atraktivitou je část přístavu, nazvaná Nelson´s Dockyard po slavené anglickém admirálovi.

Runaway Bay – klidná tichá zátoka s bílou písčitou pláží, klidným mořem a cenově dostupnými hotely. Ti, kdo chtějí trochu rušnější místo, by si měli vybrat spíše sousední Dickenson Bay s centry vodních sportů, restauracemi a hotely.

Deep Bay – malá chráněná zátoka na západ od hlavního města, v jejímž středu vyčnívá korály porostlý vrak lodi Andes, která se potopila před sto lety při své cestě z Trinidadu. Loď je vděčným objektem pro potápěče.

Falmouth Harbour – rozsáhlá chráněná zátoka ve tvaru jezdecké boty leží na jihovýchodě ostrova. V samotném městečku Falmouth je řada výborných restaurací a milovníci historických staveb tu najdou nejstarší kostel na ostrově, St Paul´s Anglican Church.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net