Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

tento web provozuje


HOT
LINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 

Jsme členy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

 

 

» Anguilla «

» UBYTOVÁNÍ

 

» VŠEOBECNÉ INFORMACE

Ostrov Anguilla ve východní části Karibiku je na rozdíl od sousedního rušného ostrova St Martin stále neporušeným klidným pozemským rájem s nepřelidněnými plážemi s jemným bílým pískem a průzračnou akvamarínově zbarvenou vodou. Turistický ruch se tu začal rozvíjet teprve před dvaceti lety a vznikla tu nejen řada luxusních hotelů podél nejlepších pláží, ale je tu i spousta menších soukromých útulných penziónů, které umožňují ubytování v příznivější cenové relaci. Ostrov je malý, řídce osídlený, ostrované jsou velice přátelští a snaží se turistům vycházet všemožně vstříc.

 

Státní zřízení, obyvatelstvo, ekonomika, jazyk

Ostrov Anguilla patřil k ostrovům Nevis a Svatý Kryštof, se kterými měl společné dějiny až do roku 1968, kdy se odtrhl a stal se britským závislým územím. Od roku 1980 je korunním protektorátem. Rozloha je cca 91 km², patří k němu několik malých ostrůvků. Žije tu asi 9000 obyvatel, hlavním městem, resp. správní střediskem je The Valley s 600 obyvateli, nacházející se přímo ve středu ostrova. Úředním jazykem je angličtina. Hrubý národní produkt je 7900 USD/osoba. Pro ekonomiku země mají největší význam bankovnictví (patří k tzv. daňovým rájům), turistický ruch, rybářství a loďařský průmysl. Nejdůležitějšími partnery jsou USA a země EU.  

 

Vstupní formality

Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu a pro mezipřistání v USA i americké vízum. Při příletu se musí předložit zpáteční letenka. Při odletu se platí taxa 6 USD. Zdravotní rizika: sluneční úpal.

 

Letecká doprava, doprava na místě, časové posunutí

Na Anguillu není z Evropy ani z Ameriky přímé letecké spojení, musí se vždy letět buď přes San Juan/Portoriko nebo St Martin. Letiště ve Wallblake je malé, ale moderní. S ostrovem St. Martin je i pravidelné spojení trajektem do přístavu Blowing Point, cesta trvá asi 20 minut, platí se taxa 2 USD. Z letiště nebo přístavu se mohou klienti dostat na místo ubytování taxíkem, potom je ideální pro lepší poznání ostrova pronajmout si auto, motorku nebo i kolo. Na místě je nutné zakoupit za 7 USD místní řidičské oprávnění. Silnice jsou poměrně dobře udržované, pouze pozor na stáda koz, která mohou neočekávaně vběhnout do cest! Jezdí se vlevo.  Časové posunutí je minus 5 hodin.

 

Klima

Ostrov má stálé počasí s průměrnou teplotou kolem 27ºC, nejvyšší teploty nastávají v období hurikánů od června do října, období dešťů je mezi srpnem a říjnem. Nejvhodnější období pro návštěvu – a také nejvyšší ceny – jsou od února do dubna.

 

Příroda

Anguilla je suchý ostrov s řídkou vegetací, ve vnitrozemí rostou pouze nízké keříky, na nádherných bílých písčitých plážích, kokosové palmy. Ostrov má protáhlý tvar, je 25 km dlouhý a 8 km široký, povrch je poměrně rovný – nejvyšší bod Crocus Hill dosahuje výšky 65 m. Na ostrově je několik slaných jezírek, která přitahují různé exotické druhy ptactva.

 

Měna, orientační ceny

Měnovou jednotkou je východokaribský dolar (EC $), 100 centů. Restaurace, hotely a půjčovny aut mají většinou ceny uvedené i v USD. Ostrov patří k dražším destinacím. Velice jednoduché ubytování se sežene od 30 USD, u apartmánů za 75 USD, plážové hotely pak již od 250 USD/pokoj. Mimosezónní ceny jsou až o třetinu nižší. Hotely přidávají k cenám ubytování taxu 8% a 10 % poplatek za služby, restaurace 15% taxu za služby, ale nedává se už žádné spropitné.

 

Sportovní vyžití

Pláže, pláže, pláže – to je to nejkouzelnější na ostrově a od toho se odvíjí i vyžití turistů na ostrově. Nejkrásnější pláže jsou v zátokách Shoal Bay East, Rendezvous East, Meads Bay a Shoal Bay West. Potápěči ocení čistou průhlednou vodu a množství korálových útvarů v okolí ostrova a také devět lodí, které se tu potopily od roku 1985 a jejichž vraky spočívají na písčitém dně v hloubce 12 až 25 metrů. Nejpopulárnějšími místy na potápění je okolí ostrůvků Prickly Pear Cays, Dog Island a Sandy Island. V okolí zátok Shooal Bay East a Little Bay jsou krásná místa ke šnorchlování.

 

Nejzajímavější města a letoviska (highlights)

The Valley – jediné skutečné město na ostrově je zeměpisným, obchodním i politickým centrem Anguilly. Je to malé rušné místo s mnoha malými obchůdky. Za návštěvu stojí Anguilla National Trust Museum.

Sandy Ground – je místo s krásnou bílou pláží asi 3 km západně od The Valley. Pláž je lemována restauracemi a obchůdky. Zdejší zátoka je nejlépe chráněným místem na ostrově a je tu jachtový přístav. Nedaleko od Sandy Ground je solné jezírko s množstvím exotického ptactva.

Shoal Bay East skuteční znalci pláží považují toto místo za nejkrásnější na Anguille – široká, samozřejmě písčitá bílá pláž, tyrkysové moře – ideální místo na slunění, plavání a šnorchlování. Nedaleko odtud je archeologická lokalita Fountain, podzemní jeskyně s kresbami na zdech, které zde zanechali američtí indiáni, stalagmitová vyřezaná soška Jocahu, arawackého boha tvořivosti.

 

Meads Bay – přestože podél této zátoky leží několik hotelových resortů, patří zdejší pláž spíš k těm klidnějším a místo na opalování zde najde skutečně každý.

Island Harbour - rybářská vesnička s kouzelnou atmosférou, kde stojí za to se zastavit v restauraci na jídlo a projít se přístavem s barevnými rybářskými čluny.

Sandy Island na malém ostrůvku, který se dá přejít za pouhých 10 minut, nenajdete nic jiného než jemný písek a několik kokosových palem, v průzračném moři jsou k vidění barevné korály a malé tropické rybky.

Prickly Pear Cays – nejlepší místo na potápění s jeskyněmi a podmořskými římsami, kde je možné spatřit malé žraloky i barakudy.

Scrub Island – 4 km dlouhý ostrůvek leží nad severovýchodním cípem Anguilly. Je neobydlený a nejsou tu žádná zařízení, takže pokud se rozhodnete jet sem na lodní výlet, vezměte si s sebou zásoby na piknik. Na západní straně je krásná pláž a jsou tu i dobré možnosti ke šnorchlování.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net